e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Data 18 maj do të shihet mundësia për hapjen e kufijve, si të atyre tokësor ashtu dhe nga ajërorë, si pjesë e lehtësimit të masave shtrënguese të marra për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

 

Kështu deklaroi Kryeministri Edi Rama gjatë një video konference me anëtarët e Komitetit Teknik të Ekspertëve. Ndonëse ditët e fundit është vërejtur një rritje e rasteve të reja kahasuar me javën e shkuar, autoritetet shëndetësore thanë se ato mbeten në shifra që janë nën mesataren e parashikimeve të tyre për situatën kur ka nisur lehtësimi i kufizimeve.

 

Ndërsa vendi po ecën përpara me heqjen graduale të kufizimeve, ekspertët theksojnë nevojën për fushata senibilizuese me qytetarët në mënyrë që të mos ketë anashkalim të rregullave të higjienës dhe distancimit fizik dhe social.

 

7 maj 2020

 

 

ME KOMITETIN TEKNIK TË EKSPERTËVE PËR SITUATËN E COVID19

ME KOMITETIN TEKNIK TË EKSPERTËVE PËR SITUATËN E COVID19

Posted by Edi Rama on Thursday, May 7, 2020

Më shumë

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare të marrëdhënieve mes të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria i kishin vedosur marrëdhëniet diplomatike në vitin 1922, 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Por në vitin 1939, pas pushtimit të […]

Krijimi i Agjencisë për Media dhe Informim, debate mes gazetarëve dhe qeverisë

Në Shqipëri, komuniteti i gazetarëve po shpreh shqetësim pas vendimit të qeverisë për krijimin e Agjensisë për Media dhe Informim. Pedagogë të shkencave të komunikimit dhe gazetarë i thanë Zërit të Amerikës, se ky vendim do të centralizojë informacionin dhe do të ngushtojë hapësirat e lirisë së medias. Zyrtarët i hedhin poshtë këto pretendime […]

Afërdita Suka, deputetja e parë shqiptare në parlamentin e Landit në Berlin

Afërdita Suka do të jetë deputetja e parë shqiptare nga Kosova në parlamentin e Landit në Berlin. E zgjedhur drejtpërdrejt nga elektorati.   Është e pamundur të mos i rrekesh hedhjes në letër të ekzaltimit shpirtëror, teksa e kupton se një shqiptare e re, intelektuale e mirëfilltë, një nënë e bashkëshorte e devotshme dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara