e martë 25 janar 2022
e martë 25 janar 2022

Pamje nga pushues të bllokuar në trafikun rrugor në segmentin Orikum – Vlorë

 

Për këdo që ka zgjedhur të udhëtojë drejt Lezhës, kalimi në këtë aks rrugor është kthyer në një ferr të vërtetë. Radhë të gjata kilometrike e pushues që duhet të presin me orë të tëra nën vapën përvëluese të këtyre ditëve, teksa termometri shënon mbi 40 gradë.

 

E njëjta situatë është edhe në akset që lidhin Lezhën me zonat bregdetare. Për të kaluar nga Miloti në Shëngjin, banorëve u duhen të paktën tre orë.

 

“Do tre orë me bërë rrugën nga Miloti në Shëngjin”.

 

“Shëngjini është boll problem, me shmang trafikun I kam rënë nga një rrugë dytësore”.

 

Ata akuzojnë qeverinë se nuk i ka dhënë zgjidhje lehtësimit të trafikut që në periudhën e sezonit turistik kthehet në një makth jo vetëm për këta banorë të zonës, por edhe pushuesit nga Kosova që zgjedhin si destinacion bregdetin e Lezhës.

 

“Shëngjini zgjidhet me rrugë paralele.”

 

Të njëjtën problematikë shfaq edhe rruga Kashar-Thumanë. Jo vetëm në bregdetin e Adriatikut, por edhe për të shkuar në atë të Jonit, duhet ta mendosh mirë. Radhët janë kilometrike dhe durimi i njerëzve tejet i madh.

 

Nga këto pamje duket qartë se, Shqipëria është e papërgatitur për këtë fluks turistësh, të cilët me orë të tëra qëndrojnë në trafik. Në rast se këto akse rrugore nuk zgjerohen dhe vonon ndërtimi i tunelit të Llogarasë, shanset janë që këta turistë të mos na vijnë më, e në vend të qëndrimit përvëlues në trafikun që ofrojnë rrugët tona, të zgjedhin destinacione që ua bëjnë pushimet të mrekullueshme, e jo ferr.

 

 

 

 

Më shumë

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

Pashaliman – Orikum: Baza ushtarake, parku arkeologjik, apo të dy? Kjo është çështja!

Vizita turistike në Parkun Arkeologjit të Orikut aktualisht  kalon nëpërmjet portës dhe territorit të Bazës Ushtarake të Pashalimanit. Turistit dhe vizitorit  i duhet që përveç biletës hyrëse, të paraqesë kartën e identitetit dhe në hapësirën rreth një km të bazës ushrarake detyrimisht duhet të shoqërohet nga një punonjës i shërbimit të funksioneve  të tyre: […]

Njerëzit u lidhën dorë më dorë për të shpëtuar pushuesit, çfarë ndodhi në Shëngjin

Një akt heroik kanë kryer sot Vrojtuesit e Plazhit në Shëngjin.   Luçjano Marku dhe Bekris Dragusha me shumë guxim kanë shmangur një tragjedi të vërtetë.   Federata e Vrojtuesve e Shqipërisë thotë se tre pjesëtarë të një familje nga Ferizaj i Kosovës, babai dhe dy vajzat e tij adoleshente kanë rrezikuar jetën.   […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara