e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Vendet e Mesdheut kanë arritur një marrëveshje për të luftuar peshkimin e paligjshëm, i cili kërcënon shkatërrimin e ekonomisë bregdetare të rajonit.

Nën kornizën e Komisionit të Përgjithshëm të Peshkimit për Mesdheun, Shqipëria po punon me Agjencinë Europiane për Kontrollin e Peshkimit dhe vende të tjera të rajonit, përfshirë Bosnje dhe Hercegovinën, Malin e Zi, Libinë, Algjerinë dhe Tunizinë, për të standardizuar inspektimet për kontrollin e peshkimit të paligjshëm, të paraportuar dhe të pakontrolluar në detin Mesdhe.

 

“Peshkimi i paligjshëm, i paraportuar dhe i pakontrolluar krijon konkurrencë të pandershme për peshkatarët e vegjël që zbatojnë rregullat, duke kërcënuar sigurinë ushqimore dhe të ardhurat e komuniteve bregdetare,” tha në një deklaratë për shtyp të dielën, Organizata e Bujqësisë dhe Ushqimit e Kombeve të Bashkuara, FAO.

 

Komisioni i Përgjithshëm i Peshkimit për Mesdheun është një organizatë rajonale për menaxhimin e peshkimit. Me 22 vende anëtare, plus Bashkimin Europian, objektivi kryesor i Komisionit është ruajtja dhe përdorimi i qëndrueshëm i burime ujore, si dhe zhvillimi i qëndrueshëm i akuakulturës në Mesdhe dhe Detin e Zi.

 

Komisioni vlerëson se 75% e stokut të peshkut në Mesdhe dhe Detin e Zi është i mbipeshkuar; megjithatë, ky stok mund të ripërtërihet nëqoftëse luftohet peshkimi i paligjshëm, i pakontrolluar dhe i paraportuar.

 

“Roli i inspektimeve në Mesdhe është vendimtar për të siguruar zbatimin e rregullave të peshkimit,” tha FAO. “Komisioni po zhvillon një sistem inspektimi dhe kontrolli të përbashkët në të gjithë Mesdheun, për të trajnuar inspektorët, të përmirësojë aksesin dhe shkëmbimin e të dhënave në rajon,” shtoi ajo.

 

Më shumë

Çernobili, pse katastrofa bërthamore ishte një sukses aksidental mjedisor?

Kur mendojmë për suksese ekologjike, nuk ka gjasa që katastrofa e Çernobilit në vitin 1986 të jetë në listën e dikujt.   E cilësuar gjerësisht si aksidenti më i keq bërthamor që ka ndodhur ndonjëherë, ngjarja ndodhi gjatë një prove sigurie në Centralin Bërthamor të Çernobilit që në atë kohë ishte Ukraina Sovjetike. […]

Fituesi i çmimit alternativ Nobel Succow: Vjosa është dhuratë për gjithë Evropën

Ekologjisti gjerman, Michael Succow, fitues i çmimit alternativ Nobel, në një letër të hapur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama i bën thirrje për fillimin e projektit të Parkut të Kombëtar të Vjosës.   Në një letër drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe autoriteteve të BE-së, fituesi i çmimit të fondacionit The Right […]

Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë

Mali Etna në ishullin italian të Siçilisë, ka nxjerrë shatërvanë llave dhe hi nga dy vatra të hapura në kraterin juglindor, për të gjashtën herë radhazi në tetë ditët e fundit.   Etna ka mahnitur madje edhe vetë vullkanologët ditët e fundit, me shatërvanët spektakolarë të llavës që kanë ndriçuar qiellin siçilian thuajse çdo […]

Rosa e ngricave rikthehet në tokën shqiptare pas shumë vitesh

Ekipi i AOS dhe studentët e kursit BirdID 2021 Albania kanë kënaqësinë t’ju prezantojnë çiftin më simpatik të mbërritur në lagunën e Cekës në Rezervatin Kune-Vain, Lezhë.     Bëhet fjalë për 𝗥𝗼𝘀ë𝗻 𝗲 𝗡𝗴𝗿𝗶𝗰𝗮𝘃𝗲 (𝘾𝙡𝙖𝙣𝙜𝙪𝙡𝙖 𝙝𝙮𝙚𝙢𝙖𝙡𝙞𝙨), rosë e cila nuk shihej ne bregdetin shqiptar që prej disa vitesh. Vrojtimi i dy individëve (çiftit) […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara