e premte 15 janar 2021
e premte 15 janar 2021

 

Sot, në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme u zhvillua një aktivitet i kufizuar në kuadër të 100 vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve dhe 65 vjetorit të anëtarësimit në Kombet e Bashkuara.

 

Në aktivitetin e drejtuar nga Sekretari i Përgjithshëm i MEPJ, Armand Skapi, ishin të ftuar edhe Koordinatorja Rezidente e OKB në Shqipëri, Fiona McCluney, delegatja rinore nga UNAA që mori pjesë në punimet e sesionit të AP 75, si dhe një numër i kufizuar drejtuesish të MEPJ.

 

Gjatë fjalës së tij, Skapi nënvizoi rolin që Shqipëria luan aktualisht në kuadër të multilateralizmit. Pikërisht, duke besuar fort në këtë instrument të rëndësishëm global, Shqipëria është bërë pjesë e shumë nismave ndërkombëtare, jep kontributin e saj për ruajtjen dhe forcimin e paqes, sigurisë botërore dhe nxit zhvillimin.

 

Nga ana tjetër, përfaqësuesja McCluney deklaroi se e mbështet plotësisht kandidaturën e Shqipërisë për një vend jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit, për periudhën 2022-2023.

 

Në këtë aktivitet i cili u shoqërua me një video material dhe ekspozitë dokumentare historike, u prezantua edhe libri historiko-diplomatik i MEPJ “Diplomacia shumëpalëshe e Shqipërisë, një histori në përparim e sipër, 1920-2020”.

 

18.12.2020

 

https://fb.watch/2sLcOYY73b/

 

 

Më shumë

Shqipëria nis kontingjentin e 8-të në Letoni aty ku humbën jetën 2 ushtarakë

Një togë nga Kompania e Asgjësimit të Mjeteve Shpërthyese (EOD) u nis për në misionin e NATO në Letoni, ku do vijojë të shërbejë si pjesë e grup-batalionit të udhëhequr nga Forcat e Armatosura kanadeze.   Në ceremoninë e përcjelljes së kontingjentit të radhës mori pjesë edhe ministri i ri i Mbrojtjes Niko Peleshi, […]

Dita kur Monarkia e Shqipërisë shpallet e jashtëligjshme

Një muaj pasi Fronti Demokratik mori kontrollin e Asamblesë së re Kombëtare në Shqipëri, më 2 janar 1946, qeveria komuniste shpalli jashtë-ligjësimin monarkinë.   Kështu, mbreti Zog u shkarkua zyrtarisht de-jure. Atij dhe trashëgimtarëve iu hoqën të gjitha të drejtat dhe pronat dhe u ndalohej “përgjithmonë” kthimi në territorin e Shqipërisë.   Komunistët e […]

Koronavirusi dhe ngjarjet që lanë shenjë përgjatë vitit 2020 në Shqipëri

Sikur të mos mjaftonte plaga e hapur nga tërmeti i 26 Nëntorit të viti të shkuar, dhe ende pa ju gëzuar mbështetjes financiare që mori në Bruksel për rindërtimin, vala e Koronavirusit që ra mbi mbarë globin, goditi pashmangshëm dhe Shqipërinë. Por ndërsa pandemia mbizotëroi jetën e qytetarëve, përplasjet e forta politike, të ushqyera […]

Akademia e Shkencave: 50% e popullsisë në Tiranë e ka kaluar koronavirusin, në pjesën tjetër të Shqipërisë imuniteti është 25%

Akademia e Shkencave e Shqipërisë (AshSh) prezantoi sot rezultatet mbi fazën e dytë të studimit seroepidemiologjik për gjendjen e imunitetit të popullsisë në situatën e pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, sipas të dhënave prej depistimit.   Studimi i përket periudhës nga qershori deri në muajin dhjetor.   Rezultatet u paraqitën nga akademiku Genc […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara