e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

Një tërmet i fuqishëm ka “shkundur” vendin pasditen e djeshme.

 

Lëkundja është ndjerë në orën 17:21 dhe raportohet se ishte me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter.

 

Ky tërmet u parapri nga disa lëkundje të tjera dhe disa të tjera vazhduan gjatë natës dhe sot paradite. Shqetësues është fakti se të gjitha këto tërmete kishin intensitet makrosizmik 3 deri 4 ballë Merkali

 

 

Tërmeti kishte intensitet makrosizmik 4 ballë Merkali ndaj edhe u ndje gjerësisht në Shqipëri.

 

Tërmeti ishte me thellësi vetëm 2 kilometra. Epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, 38 km në veriperëndim të Tiranës dhe 19 km në afërsi të Mamurrasit.

 

Tërmeti është ndjerë më shumë në qarqet Tiranë, Lezhë dhe Durrës që përfshijnë gjysmën e vendit.

 

Instituti shqiptar i Gjeoshkencave tha se sipas informacioneve paraprake që ka përftuar, lekundjet ishin me magnitude 4.3 te shkallës Rihter me epiqender në Gjirin e Lalzit.

 

9 qershor 2020

Më shumë

Inteligjenca amerikane: Ndryshimet klimatike do të sjellin tensione

Ndryshimet klimatike do të çojnë në rritjen e tensioneve ndërkombëtare, paralajmëron komuniteti i inteligjencës amerikane. Sipas raportit të publikuar, vendet do të zihen për mënyrat e reagimit, ndërsa efektet do të ndihen më së shumti në vendet e varfra, të cilat kanë më pak kapacitete për t’u përshtatur. Raporti vlerëson ndikimin e klimës në […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

Raporti i OKB-së për klimën, “kod i kuq për njerëzimin”

Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, njerëzit pa dyshim janë fajtorë për ndryshimet globale të klimës – ndërsa kërkohen urgjentisht shkurtime masive të gazrave që shkaktojnë efektin serrë nëse bota dëshiron të shmangë një ngrohje katastrofike. Gjetjet e raportit janë miratuar nga 195 qeveri në botë.   Në ishullin […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara