e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut vazhdon të mbetet i paralizuar tashmë disa javë me radhë, për shkak të bllokimit që ka vendosur opozita shqiptare në Parlament. Deputetët e opozitës shqiptare kërkojnë nga pushteti që të pranojë propozimin e tyre për ligjin për shtetësi, me të cilin do të lehtësoheshin procedurat për dhënie të shtetësisë mijëra shqiptarëve që gjatë viteve kanë mbetur dyerve të ministrisë së brendshme.

 

Kjo gjendje ka shkaktuar nervozizëm dhe revoltë tek shumica parlamentare e cila kërkon zhbllokimin e punës së Kuvendit. Kryetari i Kuvendit iu bëri thirrje të gjithë partive që të gjejnë një gjuhë të përbashkët dhe të rifillojë puna e shtëpisë ligjvënëse.

 

“Vendosin ultimatum përderisa nuk kalon ligji. Si mund ta di unë se do kalon ligji dhe nëse do kalon nëse nuk e merr shumicën e nevojshme prej 1/3 të votave. Kjo është ping-pong lojë politike për qëllime të ngushta partiake nga të gjitha anët, pa përjashtime”, tha Talat Xhaferi, kryetari i Kuvendit.

 

Por, opozita shqiptare duket se nuk do të heq dorë nga bllokimi derisa pushteti ta pranojë ligjin për shtetësi.

 

“Vazhdimisht thonë se kanë edhe ata propozim-ligj për shtetësi. Unë u bëra ftesë publike në koordinim, le ta sjellim ligjin për shtetësi që e kanë dhe nëse vërtet e kanë bashkë me propozimin tonë, t’i harmonizojmë në një ligj të përbashkët i cili mund të shkoj në emër të gjitha grupeve parlamentare dhe të jetë në interes të qytetarëve që janë të prekur nga kjo çështje. Hasa në vesh të shurdhër nga shumica”, shprehet Skender Rexhepi, koordinator i ASH-AAA, raporton euronews albania.

 

Opozita shqiptare bllokoi mbi 20 propozim-ligje, duke parashtruar mbi 32 mijë amendamente deri tani, ndërsa ditëve në vijim ky numër pritet të kalojë 45 mijë.  Nga ana tjetër, mazhoranca nuk ka numrat për të votuar as ligjet të cilat tashmë kanë kaluar trupat e Kuvendit, për shkak se 2 deputetë të shumicës janë të infektuar me Covid19, dhe partitë në pushtet nuk kalojnë 60 vota në Kuvend.

 

 

Më shumë

1 vjetori i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO

Maqedonia e Veriut po shënon 1 vjetorin e anëtarësimit në NATO. Me këtë rast, në një ceremoni që u mbajt në një kazermë të Shkupit, tre aeroplanë ushtarakë të Aleancës fluturuan mbi kryeqytetin e vendit, ndërsa pjesëtarë të ushtrisë së Maqedonisë së Veriut shfaqën pjesë të stërvitjeve para krerëve të institucioneve më të larta […]

Xhepçishti – Fshati i Tetovës ku nuk ka të papunësuar

Fshati Xhepçisht, është fshat 4 km larg Tetovës, në aksin rrugor Tetovë-Jazhincë-kufiri me Kosovën. Fshat i njerëzve punëtor dhe bujar, ku papunësia është më e ulët në Maqedoninë e Veriut. Punojnë pothuajse të gjithë.   Të gjithë ish-mërgimtarët që janë kthyer në vendlindjen e tyre, në Xhepçisht kanë investuar në reparte prodhuese (jo tregtare) […]

Regjistrohet Bashkësia Islame Selefiste në Maqedoni, reagon ashpër BFI

Më datë 16 shkurt 2021, Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame të RMV në mbledhjen e rregullt me në krye Reis Ulemanë e BFI-së Hfz. Shaqir ef. Fetain, shqyrtoi zhvillimet e fundit, gjegjësisht regjistrimin e të ashtuquajturës Bashkësia Islame Selefiste Dar el Hadith dhe solli këto vendime:   Me indinjatë të thellë reagojmë kundër […]

Debati në Shkup: Etniteti në letërnjoftim – po ose jo?

Në Maqedoninë e Veriut po diskutohet shënimi i përkatësisë etnike në letërnjoftim. Partitë shqiptare në përgjithësi e mbështesin këtë propozim të iniciuar nga Lëvizja Besa.     Lëvizja Besa ka propozuar ndryshimin e ligjit për letërnjoftim, me të cilin do të mundësohet që në letërnjoftime të ekzistojë shënimi i etnisë në mënyrë që krahas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara