e enjte 28 janar 2021
e enjte 28 janar 2021

 

Muzeu i Mbikëqyrjes Sekrete në Tiranë, i njohur për të gjithë si “Shtëpia e Gjetheve”, është vlerësua me Çmimin Muzeu të Këshillit të Evropës për vitin 2020.

 

Drejtoresha e Muzeut, Etleva Demollari, mirëpriti pjesëmarrësit dhe shprehu mirënjohjen e saj për këtë çmim të rëndësishëm. “Motivimi për këtë çmim: ‘Kontributi për promovimin e trashëgimisë kulturore si një vektor i vlerave të përbashkëta evropiane’, na tregon se Evropa, para se të jetë një projekt politik dhe ekonomik, është një projekt kulturor. Kujtimi i viktimave të regjimit komunist është bërë një lloj trashëgimie evropiane, që do t’u përcillet brezave të ardhshëm si një mësim”.

 

Presidenti i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Rik Daems, erdhi përmes një mesazhi me video me këtë rast. Ai theksoi se “Dhënia “Shtëpisë së Gjetheve” e Çmimit Muzeu 2020 shte një zgjedhje e shkëlqyeshme”, duke shpjeguar se qëllimi kryesor i këtij muzeu është të kujtojë dhe të nderojë viktimat që pësuan dhunë psikologjike dhe fizike, të cilët u vranë ose u burgosën dhe u torturuan, në mënyrë që gjëra të tilla të mos ndodhin më.

 

“Jam i lumtur për këtë çmim dhënë Muzeut të Gjetheve për shumë arsye, por më e rëndësishmja ishte që ju keni qenë kurajozë në të përballuar të kaluarën dhe për të kujtuar historinë komuniste. Çdo vend evropian ka detyrimin ta bëjë këtë”, tha në një mesazh video përfaqësuesi i Komitetit të Kulturës të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) për Çmimin Muzeu.

 

Muzeu “Shtëpia e Gjetheve” u zgjodh nga Komiteti i Kulturës i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) në dhjetor të vitit të kaluar. Për shkak të pandemisë Covid-19, Ceremonia e “Muzeut më të mirë 2020” nuk mund të zhvillohej në Strazburg, dhe kështu diploma u dorëzua sot në ceremoninë e organizuar në Tiranë.

 

Muzeu Kombëtar i Mbikëqyrjes Sekrete “Shtëpia e Gjetheve” përkujton dhunën psikologjike dhe kontrollin total të qytetarëve gjatë regjimit komunist në Shqipëri (1944-1991) gjatë së cilës 18,000 njerëz u ndoqën penalisht dhe u akuzuan dhe 5,000 u ekzekutuan. Ndodhet në ish-ndërtesën e Sigurimit të Shtetit në qendër të Tiranës, e cila shërbeu si Drejtoria Qendrore e Sigurimit, një degë teknike e agjensisë së shërbimit shtetëror shqiptar. Karakteristikë e veçantë e këtij muzeu të vogël është se ai ka mbetur praktikisht i paprekur me pajisjet origjinale dhe regjistrimet të cilat tani ruhen në arkiva.

 

Çmimi Muzeu i Këshillit të Evropës i është dhënë çdo vit, që nga viti 1977, një muzeu që gjykohet se ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në kuptimin e trashëgimisë kulturore evropiane, promovimin e respektit për të drejtat e njeriut dhe demokracinë, tejkalimin e kulturave, tejkalimin e kufijve socialë dhe politikë, zgjerimin njohuritë dhe kuptimi i vizitorëve për çështjet shoqërore bashkëkohore dhe eksplorimi i ideve për qytetari demokratike.

 

Fituesit e fundit të çmimit përfshijnë Muzeun e Komunikimit në Bernë, Zvicër (2019), Muzeu i Fëmijërisë së Luftës në Sarajevë, Bosnjë dhe Hercegovinë (2018) dhe Qendra e Karaibeve për Shprehjen dhe Kujtimin e Skllavërisë dhe Tregtisë së Skllevërve në Guadelupë, Francë (2017).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Adriano Celentano prej 1 viti i mbyllur në shtëpi për shkak të frikës nga COVID-19

Këngëtari i njohur italian, Adriano Celentano, ka treguar se është mbyllur në shtëpi prej një viti me bashkëshorten, Claudia Mori, që nga shpërthimi i pandemisë.   “Claudia dhe unë jemi mbyllur praktikisht prej 1 viti në shtëpi dhe dje na sollën rrobat e burgut”, u shpreh këngëtari italian në një lidhje telefonike në emisionin […]

Një film shqiptar në Festivalin e Amsterdamit

Regjisori shqiptar Ervin Lera po merr pjesë këto ditë në Festivalin Ndërkombëtar të Amsterdamit me filmin e tij “Emancipimi i turmave”.   Filmi merr shkas nga protestat e studentëve shqiptarë gjatë vitit 2018 dhe përpiqet të shpjegojë nevojat e shoqërisë për t’u zhvilluar përmes revoltave.   Filmi dokumentar “Emancipimi i turmave”, i krijuar nga […]

Violinisti i njohur Aurel Qirjo përfaqëson Shqipërinë në “Orkestrën e Tokës”!

Sot mё datё 3 dhjetor 2020, interpretohet dhe publikohet pёr herё tё parё kompozimi “Together is Beautiful” (“Së bashku është shumë bukur”), e krijuar nga kompozitori i nominuar për çmimin Oskar George Fenton, (https://georgefenton.com/ ), pjesё e cila interpretohet nga “Orkestra e Tokёs”!   Rreth “Orkestrës së Tokës”!   “Orkestra e Tokёs” ёshtё bashkimi […]

Largimi nga Shqipëria drejt SHBA – Letra e Visar Zhitit: Më duhet një realitet tjetër. Në vendin tonë po përjetohet një demokraci e vështirë, nën diktaturën e varfërisë

Poeti dhe shkrimtari Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Chicago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një letër drejtuar Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptarë në SHBA, Zhiti tregon arësyet që e detyruan të largohej nga Shqipëria, për të gjetur lirinë në SHBA ku siç shprehet edhe ai vetë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara