e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania po bashkëpunojnë për të luftuar kundërshtimin e holokaustit dhe antisemitizmin, përpjekje kjo për të cilën Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se garanton segjeneratat e tanishme dhe ato të ardhshme të mësojnë rreth holokaustit dhe të nxjerrin mësimet nga e kaluara.

 

Duke folur të enjten nga Memoriali i Hebrenjve të Vrarë të Evropës, zoti Blinken tha se mohimi i Holokaustit dhe antisemitizmi janë të njëjta me homofobinë, ksenofobinë, racizmin dhe format e tjera të diskriminimit, që siç tha ai janë kthyer në mjete të atyre që synojnë shkatërrimin e demokracisë.

 

“Këto diskutime do të na ndihmojnë të kuptojmë gjithçka që mund të humbasim, por gjithashtu na ndihmojnë të shkohim gjithçka që mund të shpëtojmë nëse zgjedhim të veprojmë, në vend që të mos bëjmë asgjë“, tha ai.

 

Ai dhe Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass nënshkruan edhe një dokument bashkëpunimi.

 

Sekretari Blinken tha se dy qeveritë do të punojnë drejt forcimit të edukimit dhe luftimit të mohimit dhe shtrembërimit të së vërtetës, duke ndihmuar publikun të kuptojë në thellësi Holokaustin dhe antisemitizmin dhe duke i bërë ata të ndjejnë përgjegjësi për të ndaluar mizoritë.

 

Po të enjten, kryediplomati amerikan dhe Kryeministri i përkohshëm libian Abdulhamid Dabaiba, zhvilluan bisedime në Berlin në kuadër të një konference ndërkombëtare që përqëndrohej në mbështetjen e tranzicionit të Libisë në një qeveri të përhershme dhe të qëndrueshme.

 

Konferenca e së mërkurës, e organizuar nga Gjermania dhe Kombet e Bashkuara, përfshiu zyrtarë nga 17 vende duke përforcuar mbështetjen për zgjedhjet kombëtare në Libi që pritet të mbahen në fund të dhjetorit.

 

“Ne kemi qëllimin e përbashkët për një Libi të pavarur, të qëndrueshme, të bashkuar dhe të sigurt pa ndërhyrje ndërkombëtare. Populli i Libisë e meriton këtë. Kjo është e rëndësishme për sigurinë e rajonit. Për t’u arritur kjo, zgjedhjet kombëtare duhet të zhvillohen në dhjetor dhe kjo nënkupton se duhet një marrëveshje mbi kushtetutën dhe çështjet ligjore që pasojnë zgjedhjet”, tha zoti Blinken në një konferencë para takimit me përfaqësuesit libian.

 

Një deklaratë zyrtare nga të pranishmit në konferencë kërkon nga “të gjitha forcat e huaja dhe ato mercenare që të tërhiqen pa vonesë nga Libia”.

 

Libia përjeton paqëndrueshmëri politike që nga kryengritja e mbështetur nga NATO e vitit 2011 që rrëzoi nga pushteti udhëheqësin shumëvjeçar Moammar Gadhafi.

 

Qeveri kundërshtare vepruan në pjesë të ndara të vendit për vite të tëra përpara një marrëveshjeje armëpushimi në tetor që përfshinte edhe kërkesën për largimin brenda 90 ditësh të të gjithë luftëtarëve të huaj dhe mercenarëve.

 

Ministrja e Jashtme e Libisë, Najla Mangoush, tha në një konferencë shtypi se ka përparim në largimin e luftëtarëve të huaj dhe se shpresojnë që brenda pak ditësh do të tërhiqen edhe mercenarët e të gjitha palëve.

 

Në kuadër të turneut në Evropë, Sekretari Blinken udhëton drejt Francës për t’u takuar me Presidentin Emmanuel Macron, vizitë kjo që pason takimet e fundit të Presidentit amerikan Joe Biden me aleatët në rajon me qëllim forcimin e marrëdhënieve transatlantike.

 

Mposhtja e Shtetit Islamik do të jetë në qendër të një konference të organizuar nga Sekretari Blinken dhe Ministri i jashtëm italian Luigi Di Maio në Romë.

 

Gjithashtu, shefi i diplomacisë amerikane merr pjesë në një takim ministror në Itali për të diskutuar rreth Sirisë dhe nevojës humanitare në atë vend.

 

Sekretari Blinken do të vizitojë edhe Vatikanin, ku në krye të axhendës është luftimi i ndryshimeve klimatike dhe trafikimit të qenieve njerëzore.

 

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara