e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Një lajm i rëndë ka tronditur botën e futbollit. Është ndarë nga jeta në mënyrë të papritur legjenda e futbollit Diego Armando Maradona…

 

Mediat argjentinase “Clarin”dhe “Ole” raportojnë se ish-kampioni i botës në vitin 1986 ka pësuar mëgjesin e sotëm në shtëpinë e tij në Tigre, arrest kardiak (që ne gjuhën mjekësore quhet atak respirator). Në banesë e “Djalit të Artë” janë parë ambulanca.

 

Ikona e futbollit botëror po rehabilitohej pas një operacioni në tru, teksa nuk ka arritur t’ia dalë për ta fituar këtë betejë.

 

 

Në Buenos Aires me mijëra tifozë dhe simpatizantë të Maradonës u dyndën rrugëve, për të nderuar atë që fitoi zemrat e të gjithëve me magjinë që dhuronte në fushën e lojës.

 

Me mesazhe dhe pankarta në duar, mbështetësit e fituesit të Kupës së Botës për orë të tëra bënë homazhe dhe kujtuan momente nga karriera e Diegos.

 

“Ky lajm më theu zemrën. Vetëm Maradona mund të ma thyente zemrën. menjëhëherë sapo ne morën vesh lajmin vendosëm që vinim këtu, në nderim të tij. Edhe në ditët e ardhshme do të jemi këtu. Kudo që do i jepet lamtumira e fundit, ne do të jemi atje dhe kjo është e padiskutueshme,” – tha tifozi Jorge Daniel Bringas.

 

Argjentina shpalli tre ditë zi pas ndarjes nga jeta e Maradonës, ai që kosniderohet si personi që la një trashëgimi për gjithë vendin.

 

 

 

 

“FIFA të heqë numrin 10 nga të gjitha garat”, trajneri i njohur bën propozimin special: Nderi më i mirë që mund t’i bëjmë Diegos

 

 

 

 

Ndërkohë, veç të tjerash, trajneri aktual i Marsejës, Andre Vijash Boash, ka bërë një propozim tepër interesante, teksa ka kërkuar që FIFA të largojë përgjithmonë numrin 10 nga të gjitha garat futbollistike për nder të yllit argjentinas.

 

“Unë do të doja që FIFA të hiqte numrin 10 nga të gjitha garat dhe nga të gjitha ekipet. Unë mendoj se është nderi më i mirë që mund t’i bëjmë Diego Armando Maradonas. Vdekja e Diego është një lajm i keq, është humbja e një personi që ka qenë shumë i rëndësishëm për mua“, tha Vijash Boash pas humbjes 0-2 ndaj Portos në Ligën e Kampionëve.

 

 

 

Amaneti i Maradonës: Do të doja që në gurin tim të varrit të shkruhej ‘Gracias a la pelota’ (Faleminderit topit)”

 

 

“Do të doja që në gurin tim të varrit të shkruhej: ‘Gracias a la pelota’ (Faleminderit topit)”. Diego Armando Maradona duket se e ka lënë amanetin e tij të fundit, në një intervistë të dhënë 15 vite më parë, gjatë një puntate të programit argjentinas “La Noche del 10”, në rrjetin “Canal Trece”.

 

“Çfarë do t’i thosha Maradonës në varreza? Faleminderit që kam luajtur futboll sepse ishte sporti që më ka dhënë më shumë hare se çdo gjë tjetër.

 

Të luaja futboll për mua ishte si të prekja qiellin me dorë. Dhe tani që e mendoj, në gurin e varrit tim do të doja që të shkruhej: ‘Faleminderit topit’. Po, pikërisht këtë të kem në varrin tim, kur të ndahem nga jeta”, shprehej Diego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Emigrantët – Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.   Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të […]

Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore. Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim […]

Ushtritë e Izraelit dhe SHBA-së do të diskutojnë tensionet në Lindje të Mesme

Shefi i ushtrisë së Izraelit do të shkojë të shtunën (19 qershor) në Shtetet e Bashkuara për të diskutuar me zyrtarët amerikanë për situatën në Gaza dhe armëpushimin e 21 majit që i dha fund luftimeve 11 ditëshe me militantët e Hamasit.   Gjenerali Aviv Kohavi, është zyrtari i parë izraelit që viziton […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani dhe angazhimi i NATO-s në Lindjen e Mesme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani, komandanti i forcave amerikane në rajon thotë se ndihma nga aleatët e NATO-s do të jetë thelbësore në ruajtjen e presionit ndaj grupeve terroriste. Ndihma ka mbërritur me dislokimin e aeroplanmbajtëses më të re të Britanisë në Mesdhe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara