e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Për herë të parë në vitin 2020 numri i vdekjeve e kaloi numrin e lindjeve, duke shënuar një sinjal alarmi për plakjen dhe tkurrjen e popullsisë.

 

Politikat sociale duket se nuk e kanë frenuar shpopullimin, fenomen ky që do te shërbejë edhe si kartë elektorale në zgjedhjet e këtij viti.

 

Gjatë vitit që lamë pas, në vend u regjistruan rreth 27,600 lindje, ndërsa humbën jetën 28,026 persona.

 

Të dhënat janë nga Drejtoria e Gjendjes Civile, ndërsa në statistikë viti 2020 shënoi nivelin më të ulët të shtesës natyrore të popullsisë që nga viti 1948.

 

Arsyeja kryesore e rritjes së vdekshmërisë i atribuohet virusit COVID-19, ndërsa rënia vit pas viti e numrit të lindjeve, është një plagë e hapur prej kohësh që lidhet nga faktorë socialë si, pasiguria për të ardhmen, ekonomia e papërballueshme etj.

 

Qeveria ka rritur së fundmi çekun e bebes nga 40 deri në 120 mijë lekë, por kjo strategji, veçmas, duket se nuk ka dhënë rezultat.

 

Ndërkohë, partitë në opozitë po angazhohen me programe sociale, me të cilat synojnë të ndalin shpopullimin. Kështu PD-ja premton tre mijë lekë në muaj për çdo fëmijë dhe subvencionim të kredive për blerje apartamenti për familjet e reja, raporton euronews albania.

 

Ndërkohë LSI-ja deklaron se për çdo fëmijë që lind të ofrojë garanci prej një mijë dollarësh dhe kur ai të krijojë familje, pas 25 apo 30 vitesh, të këtë në llogari 25 mijë dollarë.

 

Të dhënat e përpiluara të vitit 2020 tregojnë se Shqipëria u bë vendi i dytë në rajon, pas Serbisë, me shtesë natyrore negative. Një ndër faktorët që ndikon në rënien e popullsisë është dhe niveli i lartë i emigracionit në dekadat e fundit, me rreth 40% të popullsisë që jeton jashtë.

Më shumë

Basha rikonfirmohet bindshëm në krye të PD

Kryetari aktual Lulzim Basha, u rikonfirmua për një mandat të tretë në drejtimin e Partisë Demokratike, pas votimit të zhvilluar të dielën në të gjithë degët e kësaj force politike. Ndonëse rezultati nuk është konfirmuar ende zyrtarisht, të dhënat paraprake flasin për një fitore bindëse të zotit Basha me afro 81 përqind të votive. […]

VOA: Meta sulmon DASH pas vendimit ndaj Berishës

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta, reagoi sot me tone të ashpra ndaj vendimit të Departamentit amerikan të Shtetit për t’i ndaluar hyjren në territorin e Shteteve të Bashkuara ish presidentin dhe ish kryeministrit të vendit Sali Berisha dhe familjes së tij, për shkak të “korrupsionit në shkallë të lartë”. Në një postim në Facebook, […]

Shkodër, Ditët e Qëndresës ndaj regjimit komunist

Ditët e Qëndresës nisën të enjten me homazhe në memorialin e ngritur në qytetin e Shkodrës kushtuar mijëra ish të burgosurve politikë dhe atyre që u vranë nga regjimi komunist për shkak të bindjeve të tyre politike. Ditët e Qëndresës do të vazhdojnë gjatë dy ditëve te ardhshme me përkujtimin erevoltës së të burgosurve […]

Burg dhe sekuestrim pasurie për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla

Ish-Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Adriatik Llalla dënohet me burg për korrupsion. Llalla u shpall fajtor për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”.   Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dënoi të enjten, (20.05) ish-Prokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë, Adriatik Llalla, me 2 vite burg dhe 5 vite […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara