e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Shumë e indianëve e konsiderojnë veten dhe shtetin e tyre, si tolerant sa i përket fesë, mirëpo janë kundër martesave ndërfetare, ka treguar një studim i kryer nga Qendra Kërkimore Pew.

 

Shumica e njerëzve me besime të ndryshme në këtë shtet, kanë thënë se dhënia fund e martesave të përziera përbën “prioritet të lartë” për ta.

 

Ky hulumtim vjen pas disa ligjeve të prezantuara në disa shtete indiane, që dënojnë lidhjet ndërfetare.

 

Qendra Kërkimore Pew, ka intervistuar 30,000 persona në gjithë Indinë, në 17 gjuhë të ndryshme.

 

Të intervistuarit kanë qenë nga 26 shtete dhe tri territore federale.

 

Sipas studimit, 80 për qind e myslimanëve të intervistuar, kanë thënë se për ta është e rëndësishme të ndalohet martesa e personit të një komuniteti, me një person të një komuniteti tjetër.

 

Rreth 65 për qind e hindusve janë përgjigjur njëjtë.

 

Në sondazh, respodentët janë pyetur edhe për lidhjet në mes të fesë dhe kombësisë, dhe është gjetur se hindusët “kanë tendenca të shohin identitetin e tyre fetar dhe atë kombëtar si të “ndërthurur”.

 

Sipas studimit, pavarësisht se ndajnë disa vlera të përbashkëta dhe besime fetare, pjesëtarët e komuniteteve më të mëdha fetare në Indi, “zakonisht nuk besojnë se kanë shumë ngjashmëri”.

 

Më shumë

Të krishterët në Malajzi mund ta përdorin fjalën “Allah”

Një gjykatë në Malajzi përmbysi një politikë të qeverisë, të vjetër me dekada, e cila i ndalon publikimet e josmyslimanëve të përdorin fjalën “Allah” për t’iu referuar Zotit.   Vendimi i Gjykatës së Lartë në Kualla Llampur është pjesë e një rasti të ngritur nga Jill Ireland, një e krishterë malajziane.   Trembëdhjetë vjet […]

Papa, besimtarëve: Nuk mund t’ju afrohem, por jam pranë jush me zemër

Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundër tij, edhe Papa Françesku nuk mund t’i përshëndesë më besimtarët si më parë. Sot, në audiencën e përgjithshme, u kërkoi falje, por u tha edhe se është pranë tyre me zemër.   “Duhet ta ndryshojmë mënyrën e zhvillimit të kësaj audience, për shkak të koronavirusit. Ju […]

Kremtohet sot, 120 vjetori i kalimit nga jeta i poetit Naim Frashëri, bilbili i bektashizmit, (1900-2020)

Ditën e sotme, 20 tetor 2020, me rastin e 120 vjetorit të kalimit nga jeta e Naim Frashërit, Kryegjyshata Botërore Bektashiane, nën kujdesin e Kryegjyshit Botëror, Shenjtërisë së Tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe Muzeu Historik Kombëtar, organizuan veprimtari përkujtimore, në kuadër të “Vitit të Naimit”.     Veprimtaritë u zhvilluan fillimisht në Muzeun […]

288 vite nga themelimi i Kolegjit Arbëresh të Shën Benedetto Ulanos

Më 5 tetor 1732, në Kozencë të Kalabrisë, me kujdesin dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të Papës Klementi XII, u themelua Kolegji i Shën Benediktit Ulanos, që më vonë u transferua në Shën Mitër Korone dhe u quajt Kolegji i Shën Adrianit.   Kjo datë është me rëndësi të veçantë në historinë e shqiptarëve e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara