e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Momenti kur Presidenti i Francës, Emmannuel Marcron u qëllua me shuplakë nga një qytetar në një vizitë zyrtare në juglindje të vendit, bëri xhiron në rrjet ditën e djeshme.

 

Presidenti francez dënoi “dhunën dhe marrëzinë” dhe siguroi se “ai do të vazhdojë të takojë njerëz”.

 

Nga qyteti fqinj i Valence, ku ai vazhdoi fushatën e tij zgjedhore – kësaj here i shoqëruar nga gruaja e Brigitte – ai tha:

 

” Disa njerëz shprehin zemërim, ndonjëherë konfuzion … ky është zemërim i ligjshëm dhe ne do të vazhdojmë të përgjigjemi. Marrëzia dhe dhuna, nuk kanë vend në demokraci, ” tha ai.

 

“Ne nuk duhet të lejojmë që aktet individuale, njerëzit tepër të dhunshëm, të cilët gjithashtu morën pjesë në demonstrata (në rrugë), të mbizotërojnë në debatin publik: ata nuk e meritojnë atë,” tha ai.

 

Ai shtoi se nuk shqetësohet pas incidentit të së martës.

 

“Përshëndeta njerëzit pranë tij dhe bëra fotografi me ta. Unë vazhdova dhe do të vazhdoj. Asgjë nuk do të më ndalojë , ” tha ai.

 

Presidenti francez më parë ishte takuar me profesionistë të hotelierisë dhe praktikantë të rinj për të diskutuar problemet e një kthimi gradual të normalitetit pas pandemisë.

 

 

Kush është njeriu që goditi me shuplakë Macron?

 

Imazhi i burrit me bluzë jeshile që goditi Macron dhe njollosi turneun e fushatës së tij në rajonin e Drom, do të hyjë në histori.

 

Autori i krimit, sipas mediave franceze, quhet Damien, ai është banor i komunitetit të Saint-Vallier dhe të gjithë ata që e njohin u habiten.

 

Ai nuk ka histori të sjelljes delikuente.

 

Një amator i arteve marciale, ai kishte themeluar në qytetin e tij shkollën AMHE, një shoqatë për dashamirët e arteve marciale evropiane të harruara.

 

Në rrjetet sociale, i riu tregon një interes të veçantë për historinë e Mesjetës por edhe për lëvizjet ekstreme të djathta.

 

Pra, a ka ndonjë motiv politik prapa veprimit të tij? Për momentin, të gjitha mundësitë janë nën hetim, shkruajnë mediat franceze.

 

Ai u arrestua sw bashku me një anëtar i të njëjtit “klub mesjetar”.

 

Të dy janë nga 28 deri në 29 vjeç sipas autoriteteve franceze.

 

Personi i dytë i arrestuar është  pjesë e një këshilli lokal në qytetin e Saint-Vallier, sipas faqes në internet të bashkisë.

 

Sipas informacioneve nga Figaro, të dy burrat janë gjithashtu miq të afërt me lëvizjen e “jelekëve të verdhë”.

 

Gjatë incidentit ai bërtiti frazën “Montjoie Saint-Denis ” një thirrje lufte e kalorësve të Mesjetës që vitet e fundit është kthyer në ballë nga mbështetësit e ekstremit të djathtë.

 

 

 

 

 

 

Më shumë

“Cosa Nostra fabrikë vdekjeje”, vrasësi i Giovanni Falcone-s rrëfehet pas lirimit nga burgu: U kërkoj falje të afërmve të viktimave

Ka bërë shumë bujë në vendin fqinj, lirimi nga burgu i Giovanni Bruscas, njeriut që fshihej pas atentatit të masakrës së Cpaci-t, u mbetën të vrarë gjyqtari Giovanni Falcone, gruaja e tij dhe tre truprojat.   Brusca, i njohur me pseudonimin “derri”, thuhet se është autor i mbi 150 vrasjeve, përshirë dhe atë […]

Letra për grusht shteti në Francë ndez debat

Gjenerali francez i kërkon ushtarëve të japin dorëheqjen në mënyrë që të shprehin lirisht idetë e tyre   Shefi i shtabit të ushtrisë franceze u ka kërkuar ushtarëve të japin dorëheqjen nëse ata nënshkruajnë një letër që paralajmëron për një luftë civile të shkaktuar nga ekstremizmi fetar në vend.   Nismëtarë janë disa gjeneralë, […]

BE pezullon ratifikimin e marrëveshjes tregtare me Kinën

Bashkimi Evropian ka pezulluar përpjekjet për të ratifikuar marrëveshjen tregtare që arriti kohët e fundit me Pekinin. Pezullimi vjen ndërkohë që rriten tensionet rreth akuzave për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në Kinë.     “Marrëveshja Gjithëpërfshirëse për Investimet” BE-Kinë kërkoi shtatë vjet negociata dhe më në fund u arrit në […]

Çfarë përmban rregullorja e re e Covid-19 për hyrjet në Gjermani?

Qeveria federale gjermane ka miratuar sot një rregullore të re për udhëtimet hyrëse për Evropën.   Qeveria gjermane ka miratuar sot (12.05.) një urdhëresë me rregulla për hyrjet në Gjermani gjatë pandemisë së Covid-19. Në bazë të rregullores së re, personat e vaksinuar dhe ata që e kanë kaluar Covid-19 nuk duhet të testohen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara