Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

 

Nga Kolashini në Malin e Zi në drejtim të Cortina d’Ampezzo në Itali priten rezultate që do të kënaqin të gjithë besoj edhe tifozët. Shqipëria u rendit e dyta në Ses Cup në Kolashin, një aktivitet mes vendeve ku sporti skive është në zhvillim, por që shërbeu edhe për pikë olimpike. Mes skiatorëve shqiptarë ra në sy Kevin Qerimi, 16-vjeçari i cili jeton në Itali.

 

“Gara shkoi shumë mirë, tani do të shohim rezultatin, por bora ishte mirë pista po ashtu”, tha ai.

 

Presidenti i Federatës Shqiptare të Skive, Elvis Toçi është i lumtur për rezultatin.

 

“Është një ekip që me më të mirët e Ballkanit ne ndjehemi më të barabartë dhe pse jo fitues”, tha Toçi.

 

Kombëtarja e Skive po rinovohet. Grupit të kuqezinjve i është bashkuar edhe një vajzë me mama shqiptare, Chiara Di Camillo, e cila na tregon si ndjehet si pjesë e ekipit.

 

“Jemi më shumë si një familje, pasi jemi pak skiatorë dhe unë për momentin jam e vetmja femër dhe kam më shumë mundësi të garoj”, tha ajo.

 

“Është bërë një punë e mirë për gjetjen e talenteve në trevat ku mund të bëhet ski dhe jetojnë shqiptarë, në Itali, Zvicër e Francë”, tha Etrit Xhuglini, Sekretar i Federatës Shqiptare të Skive.

 

Te djemtë numri i skiatorëve është më i lartë.

 

“Më në fund kemi djem më shumë se sa vetëm unë siç isha ku mund të kemi shpresa për më vonë”, tha Erjon Tola.

 

Ata duan që të jenë gati për Botërorin që do të nisë më 8 Shkurt dhe do të zgjasë rreth 2 javë, ku kërkohet kualifikimi në finale.

 

“Jam gati për këtë garë, pasi është më e rëndësishmja duke përfshirë olimpiadën dhe do të jap maksimumin për vendin tim Shqipërinë”, Tha Enzio Leonetti.

 

“Duhet vetëm punë këtë 1 muaj, vetëm stërvitje për të arritur një rezultat sa më të mirë”, tha Vasil Veriga .

 

Skitë shqiptare po kthehen konkurruese duke u mbështetur te këta të rinj.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara