e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

Ministri i Jashtëm slloven, Anze Logar tha sot se nuk ka asnjë “non-paper” në Ballkanin Perëndimor që disa media ia atribuojnë Sllovenisë.

 

Sipas tij, diskutimet për këtë dokument e kanë dëmtuar Slloveninë si dhe Bosnje e Hercegovinën.

 

Në seancën e komitetit parlamentar për politikën e jashtme, ministri slloven nënvizoi se strategjia e Sllovenisë ndaj Ballkanit Perëndimor nuk ka ndryshuar dhe se Sllovenia ka bërë përpjekje shtesë, pasi përgatitja e samitit BE-Ballkan Perëndimor është prioriteti kryesor për Slloveninë gjatë presidencës së ardhshme të BE-së.

 

“Askush nuk pret që politikanët e opozitës ta denigrojnë vendin e tyre vetëm për ta dëmtuar shtetin në njëfarë mënyre. Thjesht nuk ekziston në një mentalitet të zhvilluar demokratik”, u citua Logar të thoshte nga agjencia e lajmeve STA e Sllovenisë.

 

Deklarata e tij pasoi një seancë të Kuvendit të kërkuar nga opozita pasi raportimet e mediave thonë se kryeministri Janez Jansha e kishte lëshuar një “non-paper” në lidhje me rivendosjen e kufijve përgjatë vijave etnike në Ballkan.

 

Deputetët donin që Jansha, i cili mohoi të kishte lidhje me këtë “non-paper” të botuar, të paraqitej drejtpërdrejt, por ai nuk mori pjesë në seancë, duke përmendur një angazhim tjetër si arsye, transmeton Express.

 

Këshilltarja për politikën e jashtme e presidentit slloven Borut Pahor, Smiljana Knez, u tha deputetëve se presidenti i kishte kushtuar vëmendje të madhe rajonit gjatë viteve dhe se ai ishte avokat i ruajtjes së integritetit territorial të vendeve në rajon dhe zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të ndërsjella në frymën e fqinjësisë.

 

Ajo deklaroi se Pahor paralajmëroi udhëheqësit rajonalë dhe institucionet e BE-së se zgjerimi i BE-së nuk mund të jetë vetëm një proces teknik, por duhet të jetë i kornizuar gjeopolitikisht.

 

Këshilltarja e presidentit përsëriti deklaratën e Pahor se presidenti nuk ishte informuar për ndonjë “non-paper” në lidhje me Ballkanin Perëndimor që ishte objekt i raportimeve të medias.

 

Kreu i Zyrës Ndërlidhëse të Komisionit Evropian në Slloveni, Jerneja Jug Jershe tha se Komisioni Evropian nuk ka njohuri për dokumentet joformale në lidhje me Ballkanin Perëndimor.

 

Zyrtarët e BE-së në përgjithësi thanë se nuk dinin për një “non-paper” të tillë, ndërsa Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, i cili tha dje se nuk e kishte marrë një dokument të tillë por kishte dëgjuar për të, tha se ishte “pyetje inekzistente”.

 

I njëjti mesazh u dërgua nga Janez Stusek, drejtori i agjencisë sllovene të inteligjencës SOVA, i cili tha se agjencia nuk kishte asnjë informacion në lidhje me ekzistencën e një “non-paper” të pretenduar.

 

Agjencia filloi t’i shqyrtojë disa aktivitete në lidhje me dokumentin pasi ai u botua në media, veçanërisht pasojat e tij të mundshme për marrëdhëniet bilaterale me Bosnje e Hercegovinën dhe presidencën e ardhshme të BE-së.

 

Sipas Stusek, agjencia nuk ka informacion që tregon se botimi i dokumentit përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare të Sllovenisë, por ai vlerësoi se nëse “non-paper” e pretenduar vazhdon të lidhet me Slloveninë, kjo mund të rrezikojë sigurinë e saj ekonomike dhe interesat politike në rajon.

 

E gjithë historia nisi në 12 prill, kur një portal boshnjak botoi një artikull ku thuhej se kishte një “non-paper” plan për ndyshimin e kufijve në Ballkan, që i atribuohej Sllovenisë. Dokumenti jozyrtar që flet për ridefinim të kufijve në Ballkan, konkretisht shpërbërjen e Bosnje e Hercegovinës, aneksimin e Republikës Serbe nga Serbia dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. /Express

Më shumë

Sulmohet me armë në Zubin Potok grupi i alpinistëve nga Kosova, reagon Vjosa Osmani

Një grup prej 50 personash ka qenë duke bërë ngjitje në malet mbi liqenin e Ujmanit, në zonën e Zubin Potokut e populluar me shumicë serbe, kur dy persona kanë qëlluar me armë zjarri.   Sipas organizatorëve, paraprakisht policia ka qenë e njoftuar për ecjen, por gjatë rrugës ata kanë hasur në dy […]

Serbët përjashtohen nga memoriali në Kosovë kushtuar viktimave të sulmit të NATO-s

Në foto: Kryetari i komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, duke zbuluar memorialin të shtunën     Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë i kërkoi komunës së Podujevës të korrigjojë një memorial të zbuluar së fundmi për pasagjerët e autobusit të vrarë në një sulm ajror të NATO-s në 1999 sepse ai nuk përfshin edhe […]

Sondazh: Mali i Zi “dështon në trajtimin e krimeve të luftës”

Dubrovniku në Kroaci pasi u sulmua nga forcat jugosllave në nëntor 1991. Foto: EPA/PETER NORTHALL.     Një sondazh i opinionit publik tregoi se shumica e malazezëve besojnë se vendi i tyre nuk po i trajton si duhet krimet e viteve 1990 dhe se sistemi gjyqësor nuk ka kapacitet të trajtojë çështjet që kanë lidhje […]

Bosnjë Hercegovina: “Konflikt i ngrirë me paqe të papërfunduar”

Bosnjë Hercegovina diskutohet në Këshillin e Sigurimit. Qëndrimi i SHBA-së: Asnjë etnitet nuk ka të ardhme jashtë Bosnjë Hercegovinës.     Kur flitet për Bosnjën në Këshillin e Sigurimit e marrin fjalën shumë palë: Anëtarët e Këshillit të Sigurimit, ata të përhershmit Rusia dhe SHBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Kina dhe 8 të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara