e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

Dubrovniku në Kroaci pasi u sulmua nga forcat jugosllave në nëntor 1991. Foto: EPA/PETER NORTHALL.

 

 

Një sondazh i opinionit publik tregoi se shumica e malazezëve besojnë se vendi i tyre nuk po i trajton si duhet krimet e viteve 1990 dhe se sistemi gjyqësor nuk ka kapacitet të trajtojë çështjet që kanë lidhje me luftën.

 

Rreth 55 për qind e të anketuarve malazezë në një sondazh të opinionit publik botuar të enjten nga Qendra për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut thanë se vendi nuk ka arritur të merret si duhet me të kaluarën e tij të luftës.

 

“Publiku beson se partitë politike nuk janë të përkushtuara për drejtësi tranzicionale dhe për t’u marrë me të kaluarën e kohës së luftës”, tha Milos Vukanoviç nga Qendra për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut.

 

Gjysma e të anketuarve thanë se nuk e mbështesnin ministrin e drejtësisë, të drejtave të njeriut dhe të pakicave Vladimir Leposaviç, i cili shkaktoi një mosmarrëveshje muajin e kaluar kur shprehu dyshimin në lidhje me vendimet e gjykatave ndërkombëtare që i klasifikojnë masakrat e Srebrenicës 1995 nga forcat serbe të Bosnjës si gjenocid.

 

Tetëdhjetë e nëntë për qind e të anketuarve thanë se e dinin se çfarë ndodhi në Srebrenicë në 1995 dhe 67 për qind i klasifikuan masakrat si gjenocid.

 

Më 8 prill, kryeministri Zdravko Krivokapiç propozoi shkarkimin e Leposaviçit për komentet e tij në lidhje me masakrën e Srebrenicës, por ministri tha se ai nuk mohoi vuajtjet e viktimave të masakrave të Srebrenicës 1995, por se thjesht kritikoi gjykatën e OKB-së në Hagë.

 

Më shumë se 60 për qind e të anketuarve thanë se ata mendojnë se drejtësia malazeze nuk ka kapacitetin për t’u marrë me të kaluarën e luftës.

 

Që kur Mali i Zi u bë i pavarur në 2006, ai ka mbajtur vetëm tetë gjyqe për krime lufte të kryera në Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Kosovë. Por vetëm të dyshuar të nivelit më të ulët janë gjykuar, përfshirë roje, kuzhinierë, shoferë dhe vullnetarë ushtarakë.

 

Bashkimi Evropian ka kërkuar që krimet e luftës të jenë një përparësi e lartë për prokurorët malazezë ndërsa vendi bën përparim në bisedimet e pranimit.

 

Por përkundër kësaj, Mali i Zi nuk nisi asnjë rats të ri krimesh lufte në vitin 2020, ndërsa oficerë të lartë të kohës së luftës të dyshuar për vepra penale mbeten pa gjykuar dhe vetëm një ushtar i rangut të ulët është dënuar.

 

Si pjesë e Jugosllavisë, Mali i Zi mori pjesë drejtpërdrejt në luftërat në Kroaci dhe Bosnjë dhe Hercegovinë nën udhëheqjen e Sllobodan Millosheviçit, megjithëse nuk pa asnjë konflikt në tokën e vet. Analistët thonë se disa ish-politikanë dhe politikanë aktualë kishin role në ngjarje të kohës së luftës që ata do të donin t’i mbanin nën qilim.

 

Më shumë se 74 për qind e të anketuarve të sondazhit thanë se ata besonin se NATO-ja bëri krime lufte gjatë bombardimeve të Jugosllavisë në 1999.

 

Një total prej 828 malazezësh të moshës mbi 18 vjeç morën pjesë në anketim. BIRN

 

Më shumë

Studim me rëndësi të veçantë për pakicën shqiptare në Mal të Zi

Studimi “Pakica shqiptare në Mal të Zi-midis bashkëpunimit dhe nënshtrimit” vlerësohet si tejet i rëndësishëm për opinionin në Mal të Zi, pasi për herë të parë në mënyrë statistikore paraqitet efikasiteti, por edhe dështimet e partive politike shqiptare në parlamentin dhe qeverinë e Malit të Zi.   Analistët vlerësojnë se studimi paraqet një […]

Protesta në Mal të Zi kundër ndryshimit të Ligjit për Liritë Fetare

Mbështetës të opozitës në Mal të Zi u mblodhën të hënën para ndërtesës së Kuvendit në Podgoricë, për të protestuar kundër ndryshimeve të paralajmëruara të Ligjit për Liritë Fetare.   Këto ndryshime u hartuan nga Qeveria e re malazeze, me kërkesë të Kishës Ortodokse Serbe.   Protesta që nisi në orën 12:00, nuk u […]

Dritan Abazoviç: Më kanë oftuar 21 mln euro për mos ta rrëzuar nga pushteti Gjukanoviç

Parlamenti i Malit të Zi ka nisur diskutimet për miratimin e qeverisë së re.   Ajo që bëri jehonën më të madhe ishte fjalimi i drejtuesit të Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviç, i cili tha se i janë ofruar 21 milionë euro në mënyrë që të mos rrëzonte presidentin e Malit të Zi, Milo […]

Prezantohet kabineti i ri qeveritar në Mal të Zi, shqiptari Dritan Abazoviç merr postin e zëvendëskryeministrit

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qeveritar.   Zëvendëskryeministër do të jetë Dritan Abazoviç, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA), dhe i koalicionit “E zeza në të bardhë”.   Ministre e Mbrojtjes është propozuar Olivera Injac, profesoreshë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara