Sunday 24 September 2023
Sunday 24 September 2023

 

 

Optimizmi i kompanive amerikane për kushtet e biznesit në Kinë është rikthyer, duke arritur nivelet më të larta në tre vjetët e fundit, tregoi të enjten një sondazh vjetor nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shangai dhe dega për Kinën e firmës së konsulencës PwC.

 

Sipas raportit, optimizmi vjen prej rritjes së të ardhurave, si edhe zbutjes së shqetësimeve për pandeminë e COVID-19 në Kinë.

 

“Biznesi në Kinë e rimori veten shpejt nga mbyllja e vitit të kaluar,” vëren Ker Gibbs, president i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shanghai, e cila publikoi sondazhin që u krye midis mesit të qershorit dhe mesit të korrikut.

 

Ndër 338 kompanitë e përfshira në sondazhin e këtij viti, 78 për qind e përshkruan veten si “optimiste ose pak optimiste” në lidhje me perspektivën e tyre pesëvjeçare të biznesit, gati 20 pikë përqindjeje më shumë nga viti 2020 dhe një kthim drejt niveleve të vitit 2018.

 

Nga ana tjetër, 10 për qind e kompanive e përshkruan veten si “pesimiste” në lidhje me perspektivën e tyre pesëvjeçare, krahasuar me përkatësisht 18 dhe 21 për qind të të anketuarve në vitet 2020 dhe 2019.

 

Rreth dy të tretat e pjesëmarrësve në sondazh thanë se planifikojnë të shtojnë numrin e personelit në Kinë këtë vit, një rritje prej 31.4 për qind nga viti 2020, por 62.3 për qind e përshkruan disponueshmërinë e fuqisë punëtore si një pengesë ose një pengesë serioze për funksionimin e biznesit të tyre.

 

Kufijtë e Kinës mbeten të mbyllur për shumicën e vizitorëve pa lejet e duhura të punës dhe qëndrimit, dhe të gjithë ata që hyjnë duhet të bëjnë të paktën dy javë karantinë pas mbërritjes. CRI

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara