e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

SPAK ka publikuar raportin e punës që ka kryer nga Janari deri në Dhjetor të 2020-s. Një detaj tejet interesant që është i zbardhur në raport është se Prokuroria e Posaçme ka përgjuar 1175 autorë të dyshuar apo persona që kanë dijeni për vepra penale. Si rezultat i këtyre metodave special të hetimit janë ndaluar, rreth 171 të dyshuar për kryerje të veprave penale të ndryshme.

 

Nëpërmjet përgjimeve organi i akuzës ka zbardhur disa çështje korrupsioni, por edhe të trafikut të drogës. Përgjatë vitit 2020, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përdorur metodën e përgjimit për 91 procedime penale. Për periudhën 1 vjeçare Bërthama Komanduese Elektronike në administrim të Prokurorisë së Përgjithshme, ka ekzekutuar në interes të çështjeve penale nën hetim nga SPAK, 391 autorizime të Prokurorit për lejim përgjimi.

 

Po ashtu Gjykata e Posaçme ka dhënë 157 vendime lejim përgjimi, 344 vendime vleftësimi të përgjimeve dhe në përfundim 442 vendime për zgjatje të afateve të përgjimeve. Zyra e përgjimeve të Prokurorisë së Posaçme, e cila ndodhet në Prokurorinë e Përgjithshme për arsye sigurie. Kjo zyrë është e ndarë në 7 poste dhe aty OPGJ-të kryej detyrën e tyre për llogari të SPAK.

 

Më shumë

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

Mbyllja e AGON Channel – Shqipëria humbet përfundimisht gjyqin, do i paguajë Becchettit 110 mln euro

Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “AGON” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

30 Vjetori i masakrës së 2 prillit në Shkodër

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara