e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Prokuroria e posaçme antikorrupsion, e njohur ndryshe si SPAK, ka nisur hetimet për shembjen e Teatrit Kombëtar.

 

Çështja po hetohet nga prokurori Edvin Kondili, i cili ka sekuestruar dokumentet e Bashkisë Tiranë.

 

Gjithçka lidhur me procedurën e ndjekur për shembjen e godinës së Teatrit.

 

Këto hetime kanë nisur pas dy padive të dorëzuar në SPAK nga Aleanca për Mbrojtjen e Tetarit.

 

Në njërën nga paditë, Aleanca akuzon kryebashkiakun e Tiranës Eerion Veliaj për “Shpërdorim detyre” dhe “Korrupsion i zyrtarëve që kryejnë funksion publik, kryer në bashkëpunim”.

 

Sakaq paraditen e sotme Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të mbajë një protestë në orën 11.00 para SPAK.

 

 

21 maj 2020

Më shumë

Për herë të parë vjen në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021) me pjesëmarrjen e mbi 210 shkencëtarëve

Akademia e Shkencave e Shqipërisë Njësia e nanoshkencës dhe e nanoteknologjisë NanoAlb organizojnë:  Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021)   Personalitete të shkencës dhe politikës shqiptare dhe asaj botërore përshëndesin veprimtarinë më të madhe shkencore që mbahet këto ditë në Tiranë   Që nga veprimtaria e parë shkencore në këtë fushë (TNT2000, Toledo […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara