e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

Konferenca Globale e Internetit Industrial 2020 (GIIC), me temë fuqizimin e një ekonomie me cilësi të lartë dhe nxitjen e drejtuesve të rinj në rritje, startoi të dielën në Shenyang, kryeqendra e provincës Liaoning në Kinën Verilindore, njofton “Xinhua”.

 

Konferenca ka mbledhur studiues dhe mbi 30 udhëheqës të industrisë nga Kina dhe jashtë saj, për të diskutuar mbi aplikacionet dhe mënyrat e reja të internetit industrial në parandalimin dhe kontrollin e epidemisë Covid-19, si dhe ndihmën e ndërmarrjeve për të rifilluar punën dhe prodhimin.

 

Konferenca gjithashtu do të theksojë se si interneti industrial mund të promovojë modelin e ri të zhvillimit të “qarkullimit të dyfishtë” të Kinës, në të cilin tregjet e brendshme dhe të huaja plotësojnë dhe përforcojnë njëra-tjetrën, me tregun e brendshëm si shtyllë kryesore.

 

Ekspozitat e konferencës paraqesin demonstrime ndërvepruese të aplikacioneve 5G.

 

Eventi u organizua nga Ministria kineze e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, Shoqata e Kinës për Shkencë dhe Teknologji dhe nga autoritetet lokale ne Liaoning.

 

 

Më shumë

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Senati amerikan votoi të shtunën për ta shpallur të pafajshëm ish-Presidentin Donald Trump nën akuzën për nxitje të rebelimit të ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve. Senati votoi me 57 vota pro për ta shpallur ish-presidentin fajtor dhe 43 jo fajtor. Meqenëse në gjyqin në Senat kërkoheshin 67 vota, ose dy të tretat për fajësimin, […]

Grusht shteti në Myanmar: Ushtria merr pushtetin

Kryeministren e Myanmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar. Grushti i shtetit vazhdon.   Thashethemet kishte ditë që ishin shtuar, pavarësisht nga mohimet e gjeneralëve. Kryeministren de facto të Mianmarit, Aung San Suu Kyi tani e kanë arrestuar.   Përveç Suu Kyit, u arrestuan nga ushtria të hënën herët Presidenti Win […]

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet nga një grua

Komuniteti mysliman në Britaninë e Madhe do të udhëhiqet për herë të parë nga një grua. Këshilli Mysliman i Britanisë së Madhe e ka zgjedhur udhëheqëse Zara Mohammed. Ajo tha se ndihej “e përulur dhe e nderuar” për këtë përgjegjësi.   Mohammed do të marrë detyrën e Sekretares së Përgjithshme të ombrellës më […]

Izraeli u dhuron palestinezëve 5 mijë vaksina kundër COVID-19

Izraeli do të transferojë 5,000 vaksina kundër koronavirusit tek Autoriteti Palestinez, që të vaksinohen stafi mjekësor që është në vijën e parë të betejës me pandeminë. “Dërgesa e parë pritet të transferohet në fillim të javës së ardhshme”, tha të dielën Ministria izraelite e Mbrojtjes. Në njoftimin për media të ministrisë, nuk u bën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara