e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Të shesësh sahatin e Tiranës apo murin ndarës midis SHBA dhe Meksikës janë dy gjëra të ndryshme. Ndërsa e para tregohet si barsaletë, e dyta është reale dhe personazhi që është vënë në qendër të vëmendjes në SHBA është Steve Bannon, ish-mentori i teknikës së komunikimit të Presidentit Trump gjatë fushatës së shkuar elektorale që shënoi edhe fitoren e tij. 

 

Bannon është arrestuar më në fund me akuzën se “kanë mashtruar qindra mijëra donatorë” me një vlerë kompleksive prej 25 milionë dollarësh, në kuadrin e fushatës We Build The Wall,  për ndërtimin murin e famshëm që do të ndajë përfundimisht  fizikisht  SHBA me Meksikën. Një pjesë të këtyre parave, sipas hetuesve, është përdorur për të financuar stilin e tij të jetesës.

 

I informuar dhe i pyetur për ngjarjen, Presidenti Trump e përkufizoi atë “si shumë të trishtueshme për Bannon.  Nuk kam të bëj me të prej shumë kohësh. Mendova se projekti i tij kishte të bënte me tendencën e tij për t’u dukur”.

 

Sipas legjislacionit në fuqi, për elementët e akuzës, Bannon dhe persona të tjerë të arrestuar bashkë me të, mund të bëjnë gjer edhe në 20 vjet burg.

 

Ndërtimi i murit ndarës midis SHBA dhe Meksikës ishte një nga premtimet elektorale të Presidentit Trump  katër vjet më parë, një premtim që, me ritmet e veta, po realizohet. Në kuadrin e kësaj ndërmarrjeje, ka qënë edhe nisma për të mbledhur fonde e për të përshpejtuar punimet, nismë që, bashkë me subjekte të ndershëm të interesuar, ka përfshirë edhe mashtruesë profesionistë si Bannon & Co. 

 

Prokurorja e New Yorkut, Odri Shtraus (Audrey Strauss ) përgëzoi me këtë rast punën  e shkëlqyer investiguese të USPIS  e të agjentëve specialë të zyrës së prokurorëve të Shteteve të Bashkuara e të prokurës së Floridas. 

 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara