e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjtën se forcat paqeruajtëse të KFOR-it do të vazhdojnë të qëndrojnë në Kosovë për të siguruar paqen ndërsa bëri thirrje për një zgjidhje politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

 

Ai i bëri këto komente në një konferencë për gazetarë pas qëndrimit të tij në Prishtinë, ku zhvilloi takime me udhëheqësit e institucioneve të Kosovës dhe trupat paqeruajtëse.

 

“Mesazhi im ishte se NATO është këtu për të qëndruar. Misioni ynë i KFOR-it është në Kosovë për të ndihmuar për të krijuar një mjedis të sigurtë dhe të qetë për të gjitha komunitetet dhe ne gjithashtu mbështesim fuqishëm përpjekjet për të gjetur një zgjidhje politike. Ne kemi qenë këtu për shumë vite dhe ndjejmë përgjegjësi për të kontribuar për paqen dhe dhe qëndrueshmërinë në Kosovë që është e rëndësishme për gjithë rajonin”, tha zoti Stoltenberg.

 

Ai u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë që të vazdojnë të zbatojnë marrëveshjen e arritur në prill të vitit 2013 ndërmjet ish sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen dhe ish kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, që Forca e Sigurisë së Kosovës nuk mund të hyjë në veriun e banuar me shumicë serbe “pa një pajtim paraprak” të forcave paqeruajtëse të NATO-s. Po ashtu, sipas një letërkëmbimi, për të siguruar pajtimin, forcat paqeruajtëse mund të këshillohen me komunitetin në veri.

 

Zoti Stoltenberg tha se për këtë çështje ka biseduar edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i cili e ka quajtur marrëveshjen të dëmshme dhe ka paralajmëruar ndryshimin e saj.

 

“Unë e mirëpres që autoritetet e Kosovës t’i përmbahen marrëveshjes së vitit 2013 që Forcat e Sigurisë së Kosovës të mos vendosen në veri pa pajtim paraprak me KFOR-in dhe komandën e NATO-s dhe kjo pasqyron gjithashtu ndjeshmërinë dhe sfidat dhe mendoj se kjo është mënyra më e mirë për të vazhduar për të gjetur balancin e duhur dhe për të shmangur ndonjë situatë që mund të dëmtojë dhe dobësojë përpjekjet për të gjetur një zgjidhje politike dhe për të shmangur gjithçka që mund të dëmtojë bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”, tha zoti Stoltenberg.

 

Kryeministrin Kurti në mandatin e parë si kryeministër në muajin mars të vitit të kaluar shpalosi letërkëmbimin dhe pohoi të ketë dërguar çështjen në prokurori për trajtim.

 

Gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë, sekretari Stoltenberg zhvilloi takime me pjesëtarët forcave të KFOR-t në Kosovë, me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe ministrin për komunitete dhe kthim Goran Rakiç që është njëherësh edhe kryetar i Listës Serbe, subjektit kryesor serb në Kosovë.

 

Takimet në Prishtinë u mbajtën pa praninë e gazetarëve, ndërsa në një njoftim të zyrës së presidentes së Kosovës Vjosa Osmani thuhet se në takim me “sekretarin Stoltenberg është diskutuar për rolin e trupave të NATO-s në Kosovë për ruajtjen e sigurisë dhe në trajnimin e pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës”. Po ashtu në njoftim presidentja Osmani citohet të ketë thënë se anëtarësimi i Kosovës në NATO është I rëndësishëm edhe për të shmangur ndikimin e rrezikshëm rus në Ballkan.

 

Aktualisht më pak se 4 mijë trupa, shërbejne në kuadër të misionit të drejtuar nga NATO-ja në Kosovë.

 

Më shumë

Projektuesi i Ujmanit: Në rekomandimet e SHBA-së s’u përfshi asgjë çka duhet

Inxhinieri i ujërave dhe njëri prej projektuesve të Ujmanit, Avni Gjonbalaj, ka thënë se në katër pikat e rekomanduara për liqenin e Ujmanit nga SHBA për Kosovën dhe Serbinë nuk ka asgjë çka duhet të kishte përfshirë.   “Fakti që thirren në marrëveshje konform rasteve në Amerikë është i panevojshëm. Nëse i referohemi […]

Palmer: Njohja e ndërsjellë Kosovë – Serbi, rruga drejt integrimeve evropiane

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, tha të martën në Prishtinë se për Shtetet e Bashkuara, synimi kryesor në bisedimet Kosovë – Serbi është një marrëveshje që do të çojë në njohjen e ndërsjellë, e cila hap rrugën për integrimin evropian të të dyja vendeve.   Ai i bëri këto komente në […]

Udhëheqësit e Manastirit të Deçanit nuk pranojnë dialog me kryeministrin Kurti

Udhëheqësit e Manastirit të Deçanit refuzojnë ta takojnë kryeministrin e Kosovës. Ata kërkojnë që më parë Kurti të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, që pronat përreth Manastirit të regjistrohen si prona të Kishës.   Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ditë më parë i dërgoi një letër kryemurgut të Manastirit të Deçanit Sava Janjiç, ku […]

Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer në Kosovë

Vizita në Kosovë e dy politikanëve perëndimorë, Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer bëhet vetëm pak javë para se të rinisë dialogu Kosovë-Serbi. Ajo shihet si përgatitje e takimit të parë ndërmjet Kurtit dhe Vuçiqit.   I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak dhe Zëvendësndihmëssekretari Amerikan i Shtetit, Mathew Palmer, po qëndrojnë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara