Friday 24 March 2023
Friday 24 March 2023

 

 

Gjykata e Strasburgut i ka kërkuar autoriteteve shqiptare të pezullojnë vendimin për të dëbuar turkun Selami Simsek.

 

Drejtësia evropiane ka bërë kështu sigurim padie për Simsekun, të cilit më 2 korrik autoritetet shqiptare i refuzuan kërkesën për azil politik.

 

Simsek e pati paditur në Gjykatën Administrative mohimin e të drejtës për azil nga Ministria e Brendshme, padi që në dhjetor u rrëzua, por sidoqoftë ai kishte si mundësi edhe apelin.

 

Kështu deri në pritje të vendimit të Apelit, sipas autoriteteve evropiane Simsek duhet të mos dëbohet për në Turqi.

 

Turku u arrestua në vitin 2019 në aeroportin e Rinasit teksa po udhëtonte tranzit për në Kanada së bashku me një të njohurin e tij, Harun Çelik. Të dy u pikasën me dokumente false dhe për këtë u dënuan me një vit burg.

 

Pas shlyerjes së dënimit, Harun Çelik u dëbua nga Shqipëria më 1 janar 2020, pasi i qe mohuar e drejta e azilit. Pas tij, Simsek kërkoi gjithashtu azil dhe deri më sot mbetet në qendrën e mbyllur për emigrantët në Kareç të Vorës pa e fituar ende azilin.

 

Në Turqi si Çelik, po ashtu edhe Simsek cilësohen anëtarë të organizatës së Fethullah Gülen, të cilin Ankaraja zyrtare e akuzon si përgjegjës për puçin e dështuar të shtetit në vitin 2016. Të dy i kanë paraqitur autoriteteve shqiptare argumente, sipas së cilave në Turqi nuk u garantohet proces i rregullt gjyqësor dhe largimin për në Kanada e shihnin si rrugë për t’iu larguar përndjekjes politike, raporton euronews.

 

Autoritetet shqiptare kanë marrë vazhdimisht kritika për mënyrën se si i qasën kërkesat për azil të dy turqve. Eurodeputetë të ndryshëm kërkuan transparencë për procedurat e ndjekura, ndërkohë që në maj 2020 Organizata e Kombeve të Bashkuara nisi hetim për dyshime të mundshme në shkelje të të drejtave të njeriut.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara