e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Një sulm me thikë në Nisë, brenda bazilikës Notre-Dame të enjten në mëngjez, la dy të vdekur dhe disa të plagosur. Autori u arrestua.

 

Në Nisë, të enjten në mëngjez, një sulm me thikë rreth orës 9 të mëngjesit la dy të vdekur, një burrë dhe një grua, si dhe disa të plagosur. Njërit nga viktimat i ishte prerë fyti, raporton AFP. Sipas informacioneve të para, sulmi ndodhi brenda bazilikës Notre-Dame.

 

Kryetari i Komunës së Nicës tha se autori i krimit u arrestua, duke përgëzuar policinë komunale në Nisë dhe duke postuar foto të zonës. Ai shton: “Unë mendoj se gjithçka ka ndodhur është një sulm terrorist në bazilikën Notre-Dame në Nisë”.

 

Sulmi ndodhi kur Jean Castex po fliste në Asamblenë Kombëtare për të detajuar masat e ndalimit. Kryeministri u largua nga Asambleja për të shkuar në njësinë e krizës Beauvau, duke premtuar se ai do të bënte “gjithçka që ishte e mundur”. Para kësaj ai deklaroi: “Ky sulm i ri mbi të cilin ende nuk kam elemente mjaftueshëm të saktë (…) është padyshim një provë shumë serioze që godet vendin tonë. Prandaj do të më kërkohet të shkoj në Place Beauvau Njësia e krizave ndërministrore. Unë do të bëj çmos që të kthehem në këtë dhomë për të dëgjuar fjalimet tuaja dhe për t’u përpjekur t’u përgjigjem atyre “.

 

Një minutë heshtje u mbajt në Asamblenë Kombëtare.

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale.   “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara