e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar me hakmarrje ndaj Shtetit Islamik në Afganistan, pas sulmit të sotëm terrorist vdekjeprurës pranë aeroportit të Kabulit.

 

Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar me hakmarrje ndaj Shtetit Islamik në Afganistan, pas sulmit të sotëm terrorist vdekjeprurës pranë aeroportit të Kabulit.

 

“Nëse mund të zbulojmë se kush është i lidhur me të, ne do t’i ndjekim ata,” tha gjenerali amerikan Kenneth Mackenzie, komandanti i forcave amerikane në Lindjen e Mesme, në një konferencë shtypi, duke theksuar se kishte ende kërcënime për sulme.

 

Grupi islamik mori përgjegjësinë, për një sulm që vrau të paktën 12 ushtarë amerikanë dhe dhjetëra civilë të tjerë afganë, përfshirë gra dhe fëmijë.

 

 

Kush është ISIS-K, grupi terrorist i sulmeve kamikaze në Afganistan

ISIS-K ose Provinca Khorasan e Shtetit Islamik (ISKP) është filial rajonal i ISIS, i ashtuquajtur Shteti Islamik që është aktiv në Afganistan dhe Pakistan.

 

Por çfarë është ISIS-K?

 

Presidenti Joe Biden dhe zyrtarë të tjerë të lartë amerikanë e kanë përmendur vazhdimisht grupin ISIS-K si ai që kërkon të sulmojë objektivat perëndimorë në Afganistan. Korrespondenti i sigurisë i BBC Frank Gardner hedh më shumë dritë mbi grupin xhihadist.

 

ISIS-K ose Provinca Khorasan e Shtetit Islamik (ISKP) është filial rajonal i ISIS, i ashtuquajtur Shteti Islamik që është aktiv në Afganistan dhe Pakistan. Është grupi më ekstrem dhe më i dhunshëm nga të gjitha grupet militante xhihadiste në Afganistan.

 

ISIS -K u krijua në janar 2015 në kulmin e fuqisë së ISIS në Irak dhe Siri, para se kalifati i vetëshpallur të mundej dhe çmontuar nga një koalicion i udhëhequr nga SHBA.

 

Ai rekruton si nga xhihadistët afganë ashtu edhe nga ato pakistanezë, veçanërisht nga anëtarët e talebanëve afganë të cilët kanë parë organizatën e tyre si ekstreme.

 

ISIS-K e ka bazën në provincën lindore të Nangarhar, pranë rrugëve të kontrabandës së drogës dhe njerëzve brenda dhe jashtë Pakistanit.

 

Në kulmin e tij grupi numëronte rreth 3,000 luftëtarë, por ka pësuar viktima të konsiderueshme në përleshjet me forcat e sigurisë amerikane dhe afgane, dhe gjithashtu me talebanët.

 

A janë ata të lidhur me talebanët?

 

Nga ana periferike, përmes një pale të tretë, rrjetit Haqqani.

 

Sipas studiuesve, ka lidhje të forta midis ISIS-K dhe rrjetit Haqqani, i cili nga ana tjetër është i lidhur ngushtë me talebanët.

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara