e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Ministrat e punës të ekonomive më të mëdha të botës të G20 u mblodhën në Katania të Siçilisë të mërkurën në një takim të organizuar nga Italia, e cila ka presidencën e radhës të G20.

 

Në deklaratën përfundimtare pas takimit, ministrat diskutuan tendencat e fundit në tregun e punës në botë, vlerësuan punësimin e grave, mbrojtjen sociale përfshirëse dhe ndryshimin e formave të punës me dixhitalizimin dhe monitoruan angazhimet e “Qëllimit të Antalyas” që u ngritën në këtë kontekst.

 

Në deklaratë u theksua se pandemia COVID-19 vazhdon të ketë një ndikim të rëndësishëm tek komunitetet dhe ndaj ekonomisë globale duke shkaktuar rritjen e pabarazisë në të gjithë botën.

 

“Jemi të vetëdijshëm për faktin se të gjithë ne kemi nevojë për më shumë drejtësi shoqërore dhe qasje politike të orientuar drejt njeriut”, thuhet në deklaratë.

 

Gratë, të rinjtë dhe grupet e cenueshme me aftësi të ulëta janë prekur në mënyrë disproporcionale nga shpërthimi i pandemisë ndërsa vendet anëtare të G20 do të punojnë për këtë çështje, shton deklarata.

 

“Fuqizimi i plotë i grave është thelbësor për të arritur një rimëkëmbje ekonomike gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme në krizën e vazhdueshme”, thanë vendet anëtare.

 

Deklarata më tej potencon se planet e punësimit të G20 do të vazhdojnë të zbatohen ndërsa Udhërrëfyesi Rinor i G20 2025 do të inkurajohet të përmirësojë pritjet e të rinjve në tregun e punës siç është rënë dakord në Rijad në vitin 2020.

 

Turqia u përfaqësua në takim nga Ömer Gücük, ambasadori i Turqisë në Itali./AA

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara