e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

 

Takimi sekret – Netanyahu dhe shefi i Mossad takojnë princin e Arabisë Saudite

Disa media izraelite kanë raportuar se kryeministri i këtij vendi, Benjamin Netanyahu ka vizituar në mënyrë sekrete Arabinë Saudite më 22 nëntor, për të takuar udhëheqësin de fakto të mbretërisë, Mohammed bin Salman, si dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

 

 

Takimi historik i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington dhe akoma më shumë regjimit ayatollah në Teheran.

 

Nga Daniel Siryoti, Israel Hayom

 

Rjedhjet mbi informacionin mbi takimin e raportuar midis Princit të Kurorës Saudite, Mohammad Bin Salman, Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Mike Pompeo dhe Kryeministrit Benjamin Netanyahu – dhe fakti që censura ushtarake u dha atyre një dritë jeshile për botim – sugjerojnë se ka pasur një përparim të madh në marrëdhëniet midis Jeruzalemit dhe Riadit. Kjo mund të nënkuptojë se një marrëveshje paqeje është në përfundim ose së paku në një marrëveshje normalizimi. Një zhvillim i tillë, qoftë në formën e një traktati të plotë të paqes ose në një fund të armiqësisë së ndërsjellë siç ishte rasti me Sudanin, do të transformonte dinamikën gjeopolitike në rajon.

 

Pas humbjes së Donald Trump dhe fitores së sfiduesit demokrat Joe Biden, shumë ekspertë kanë spekuluar se Marrëveshjet e Abrahamit – domethënë, marrëveshjet e paqes midis Izraelit, Bahreinit dhe Sudanit – do të nënshkruheshin. Mbi të gjitha, pa SH.B.A. duke siguruar tutelën diplomatike për këtë proces, pa përpjekjet e saj të ndërmjetësimit dhe pa vendosmërinë e administratës Trump për të ecur përpara pavarësisht nga pista izraelito-palestineze, mundësia që gjërat të vazhdonin përgjatë të njëjtës trajektore ishte e diskutueshme. Por duket se përgjigja e vërtetë u dha të hënën me rrjedhjet.

 

Marrëdhënia e veçantë që po krijohet midis Izraelit, Arabisë Saudite dhe shteteve të Gjirit ka qenë në proces shumë kohë para se presidenti i 45-të të hynte në Shtëpinë e Bardhë. Afera e fshehtë ka filluar në vazhdën e proceseve rajonale që datojnë në vitet 1990 dhe janë intensifikuar pas Pranverës Arabe rreth 10 vjet më parë.

 

Këto procese dhe rënia e regjimeve në Lindjen e Mesme ata përshpejtuan, së bashku me kërcënimin në rritje nga Irani dhe rreshtin izolues në rritje në administratën e Obamës, vazhduan gjatë presidencës Trump dhe ngadalë por me siguri ndihmuan afrimin e Izraelit dhe Gjirit pranë.

 

Kjo çoi në një supozim themelor në Jeruzalem, Riad, Kajro, Abu Dhabi, Bahrein erdhi, duke përfshirë në Aman, i cili praktikisht gjithmonë mban qëndrimin palestinez. Supozimi ishte që nëse administrata e Biden tregon një ton pajtues ndaj Teheranit, vetëm një pakt i fortë rajonal midis Izraelit dhe shteteve arabe të moderuara sunite mund të kontrollojë marshimin iranian drejt bombës. Vetëm një aleancë e tillë do të mundësonte zhvillime të tjera të mëdha në rajon, dhe kryesisht midis atyre zhvillimeve është rifillimi i bisedimeve midis Izraelit dhe Palestinezëve dhe një armëpushim i zyrtarizuar midis Izraelit dhe grupeve terroriste në Rripin e Gazës.

 

Kështu, takimi të Dielën i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington, dhe madje edhe më shumë regjimit ayatollah në Teheran. Mesazhi është se rajoni ka një udhëheqje të përgjegjshme që është e gatshme për bashkëpunim ndërkufitar që do të çonte në paqe dhe prosperitet për të gjithë të përfshirë.

Izraeli Sot

 

Më shumë

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

A është mirë presidenti? Joe Biden pengohet disa herë në shkallët e avionit , Air Force One

Në një video të fundit të presidentit amerikan Joe Biden shihet ky i fundit teksa pengohet në shkallët e avionit Air Force One.   Ai është parë të pengohet disa herë duke ngjitur shkallët e avionit të premten.   Presidenti 78-vjeçar pavarësisht incidentit, u ngrit, por përsëri u pengua për herë të dytë […]

Takim i tensionuar SHBA-Kinë në Alaskë

Administrata e Presidentit Biden filloi të enjten bisedimet e para të nivelit të lartë në prani fizike me Kinën rivale, duke thënë se veprimet kineze kërcënojnë rendin global të bazuar në rregulla dhe duke u zotuar se Uashingtoni do të mbështesë miqtë e tij.   “Ne nuk kërkojmë konflikt, por ne e mirëpresim konkurrencën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara