e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Kina do të mbajë ambasadën e saj në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, theksuan talebanët, raporton Anadolu Agency (AA).

 

Njoftimi erdhi pasi Abdul Salam Hanafi, zëvendës drejtor i zyrës politike të talebanëve në Doha, Katar, foli në telefon me zëvendësministrin e Jashtëm të Kinës, Wu Jianghao, tha zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen.

 

“Të dyja palët diskutuan situatën e vendit dhe marrëdhëniet e ardhshme. Marrëdhëniet tona do të forcohen në krahasim me të kaluarën. Afganistani mund të luajë një rol të rëndësishëm në sigurinë dhe zhvillimin e rajonit”, tha Shaheen në Twitter.

 

Shaheen tha se Kina do të rrisë ndihmën e saj humanitare për Afganistanin, veçanërisht për trajtimin e koronavirusit të ri (COVID-19).

 

Të mërkurën, talebanët theksuan se Kina do të jetë “partneri kryesor” i tyre dhe do të ndihmojë në rindërtimin e Afganistanit.

 

“Kina do të jetë partneri ynë kryesor dhe paraqet një mundësi të madhe për ne sepse është gati të investojë në vendin tonë dhe të mbështesë përpjekjet për rindërtim”, tha zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid, në një intervistë të botuar nga gazeta italiane “La Repubblica”.

 

Më herët, Sher Mohammad Abbas Stanekzai, kreu i zyrës politike të talebanëve në Katar, u takua me Simon Gass, përfaqësues special i kryeministrit britanik, Boris Johnson, për tranzicionin në Afganistan.

 

“Takimi u përqendrua në ndihmën humanitare, çështjet e sigurisë dhe ato politike, si dhe marrëdhëniet dypalëshe”, tha Muhammad Naeem Wardak, një zëdhënës tjetër i talebanëve.

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara