e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.

 

Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën sundimin taleban, u tha gazetarëve në Kabul se në mesin e të ndaluarve kishte gjithashtu komandantë të “rangut të lartë” të organizatës IS-Khorasan.

 

“Këta individë të lidhur me Daesh-in po mbahen në burgje nën masa të rrepta sigurie”, tha Kahlil Hamraz gjatë një konference shtypi në Kabul.

 

Ai tha se janë vrarë rreth 40 militantë në operacionet e sigurisë që vazhdojnë kundër grupit në fjalë.

 

Zëdhënësi Hamrazi akuzoi ish-qeverinë afgane, se para rënies së Kabulit, kishte liruar nga burgjet rreth 1800 militantë të organizatës IS-Khorasan dhe kriminelë të tjerë.

 

Ai tha se të burgosurit e liruar qëndronin pas sulmeve të shtuara kohët e fundit me makina me bombë dhe aksione të tjera të dhunshme në Afganistan.

 

Organizata IS-Khorasan ka marrë përgjegjësinë për dhjetra sulme në të gjithë vendin, duke përfshirë sulme vetëvrasëse me bomba. Gjatë sulmeve janë vrarë e plagosur me qindra civilë afganë dhe forca talebane.

 

Talebanët publikuan detaje të sukseseve të tyre të supozuara kundër organizatës IS-Khorasan mes kritikave në rritje mbi aftësitë e tyre për t’u përballur në mënyrë efektive me një kërcënim terrorist në rritje.

 

Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara për Afganistanin, Thomas West tha këtë javë se shtimi i sulmeve të organizatës IS-Khorasan dhe prania e vazhdueshme e Al-Kaidës në vendin e Azisë Jugore përbënin shqetësim të thellë për Uashingtonin.

 

Megjithatë, i dërguari amerikan u tha gazetarëve në Bruksel të hënën se talebanët po ndërmerrnin “një përpjekje shumë të fuqishme” kundër grupit terrorist.

 

“Ne dënojmë humbjen e jetëve të pafajshme gjatë javëve të fundit nga sulmet e egra të ISIS-K në të gjithë vendin. Jemi të shqetësuar për shtimin e sulmeve nga ISIS-K dhe duam që talibanët të jenë të suksesshëm kundër tyre”, tha zoti West.

 

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se brena një viti organizata IS-Khorasan mund të zhvillojë aftësi për të goditur jashtë Afganistanit dhe se al-Kaida mund t’i fitojë këto aftësi brenda një ose dy vitesh.

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara