e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

 

Partia e Gjelbër gjermane do t’u bashkohet dy partive të tjera, Social Demokratëve të qendrës së majtë (SPD) dhe Demokratëve të Lirë (FDP) që anojnë drejt biznesit, për të hapur negociata zyrtare trepalëshe për formimin e qeverisë së ardhshme.

 

Delegatët e një konference të Partisë së Gjelbër në Berlin votuan në favor të fillimit të negociatave pas takimeve paraprake eksploruese, nga ku mund të rezultojë që Olaf Scholz i Partisë Social Demokrate (SPD) të bëhet pasuesi i Kancelares Merkel.

 

Aleanca në prite për t’u formuar, me nofkën “semafori” për shkak të ngjyrës së kuqe, verdhë dhe jeshile të partive, do të udhëhiqej nga Social Demokratët (SPD) e cila doli e para në zgjedhjet e muajit të kaluar.

 

Një marrëveshje përfundimtare e formimit të koalicionit, të cilën zoti Scholz shpreson ta arrijë para Krishtlindjes, përsëri do t’i nënshtrohet një votimi nga të gjithë anëtarët e Partisë së Gjelbër. Demokratët e Lirë (FDP) ende nuk kanë dhënë miratimin zyrtar.

 

Aktualisht zoti Scholz është ministër i financave dhe Zv/Kancelar në koalicionin e qeverisë në largim, midis konservatorëve të zonjës Merkel dhe partnerit të tyre të vogël, SPD.

 

Zoti Scholz njoftoi të premten se ai dhe udhëheqësit e të Gjelbërve dhe Demokratëve të Rinjë (FDP) synonin të futeshin në bisedime zyrtare për formimin e koalicionit.

 

Në rast se bisedimet me Social Demokratët bllokohen, të Gjelbrit dhe Demokratët e Rinj (FDP) kanë mbajtur të hapur mundësinë për të bashkëpunuar me konservatorët, të cilët kanë qenë në pushtet 16 vitet e fundit.

 

Më shumë

Si mund të mbrojë BE kufijtë e jashtëm?

Ashpërsohet situata në kufirin e Polonisë me Bjellorusinë, ku mijëra migrantë presin të hyjnë në BE. Brukseli ndërkohë po përgatit sanksione të reja kundër Bjellorusisë.   Gjendja në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë ashpërsohet. Pas disa kalimeve kufitare, Polonia detyroi të kthehen qindra migrantë në Bjellorusi. Sipas të dhënave nga Polonia është shtuar numri […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

Energjia së shpejti e papagueshme?

Ndër të paktat gjëra i bëjnë gjermanët të humbasin qetësinë janë çmimet e larta të benzinës dhe naftës. Çmimi i naftës së fundmi është rritur më shumë se kurrë më parë, pritet që së shpejti këtë ta pasojë çmimi i benzinës. Së shpejti ndoshta do të përmbushet një ëndërr e vjetër e Të Gjelbërve..se […]

Kanabisi në Gjermani para legalizimit?

Një ndër temat e bisedimeve të koalicionit për qeverinë e ardhshme në Gjermani pritet të jetë edhe legalizimi i kanabisit. Ka mbështetje, por edhe paralajmërim për një hap të tillë.     Kanadaja e legalizoi kanabisin para tre vjetësh. A do ta ndjekë atë Gjermania këtë model të kultivimit të kontrolluar dhe blerjes […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara