e enjte 21 janar 2021
e enjte 21 janar 2021

 

Grupi i vogël i pakistanezëve të krishterë po kërkon gjithashtu nga qeveria e tyre që t’i lejojë ata të bëjnë pelegrinazh në Jeruzalem, “siç kanë bërë vendet e tjera muslimane”.

 

A do të jetë marrëveshja tjetër e normalizimit me një vend musliman jo-arab?

 

Në shtator, analisti britaniko-pakistanez Noor Dahri i tha Israel Hayom se “Pakistani kurrë nuk e ka konsideruar shtetin hebre si armik të tij, por mund të vendosë marrëdhënie të kushtëzuara me të në të ardhmen, pas marrëveshjeve arabe”. Pas pak, një nga hebrenjtë e paktë të mbetur në Pakistan, Fishel Khalid, nga Karaçi, i tha Izraelit Hayom në një intervistë të rrallë: “Unë jam një Sionist Pakistanez”.

 

Dhe të enjten, një grup i vogël i banorëve të Karaçit zhvilluan një protestë të rrallë duke i bërë thirrje qeverisë pakistaneze të njohë Izraelin.

 

Në protestë, e cila përkoi me Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, grupi i vogël i Pakistanit të krishterë gjithashtu kërkoi nga qeveria e tyre që t’i lejojë ata për pelegrinazh në Jeruzalem, “siç kanë bërë vendet e tjera muslimane”.

 

Ata shprehën zemërimin e tyre që si qytetarë të Pakistanit u ndalohet të vizitojnë Izraelin.

 

“Që nga themelimi i Pakistanit, askush nuk i është drejtuar aspiratave të gjata të të krishterëve lokalë për pelegrinazh në qytetin e madh [Jeruzalemin]”, tha Bashkësia e Popujve të Zotit të Pakistanit, një organizatë e krishterë me bazë në Karaçi që kërkon lidhje diplomatike me Izraelin, në një deklaratë. Sipas grupit, “Nëse [qeveria Pakistaneze] shfuqizoi ndalimin në YouTube, nuk ka asnjë arsye që të mos shfuqizohet ndalimi për të vizituar Izraelin.”

 

Për shkak të zhgënjimit të pamasë, zëvendësi i grupit Aamir Suleman Aziz, ka rikërkuar në Gjykatën e Lartë të Pakistanit për të anuluar ndalimin e udhëtimit në Izrael. Në të njëjtën kohë, Nënkryetari i GPFP Shahbaz Ashraf tha se Kryeministri Pakistanez Imran Khan, i cili një muaj më parë vërejti se “ne kemi qenë nën presion për të njohur Izraelin”, duhet të mbajë premtimet e tij për të krishterët e vendit dhe të njohë ndjeshmërinë e tyre fetare.

 

Protestuesit kishin pankarta që e quanin Izraelin një “Dritë për Kombet” dhe “Njohin shtetin e Izraelit”, ndër të tjera.

Burimi: Israel Hayom

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara