e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

 

 

Firence, një nga qytetet më të njohura të Italisë, vazhdon të përjetojë pasojat negative të pandemisë ku vihet re edhe numri i paktë i turistëve.

 

Por, në përpjekje për të ndihmuar këtë sektor, kryebashkiaku Dario Nardella ka vendosur që gjatë ditës të shërbejë edhe si ciceron për të treguar historinë e kulturën e vendit të tij.

 

“Kjo sallë dikur ishte vendndodhja e Parlamentit italian. Firence ishte kryeqyteti i Italisë nga 1865 në 1871. Më pas , kryeqyteti i Italisë u zhvendos së pari nga Torino në Firence. Më në fund, kryeqyteti i Italisë u bë Roma”, tregoi ai.

 

 

Sipas të dhënave më të fundit, numri i vizitorëve në Firence gjatë 2020 u ul me rreth 3.18 milionë dhe rezervimet e hoteleve ranë me 80.4 për qind.

 

Më shumë

Dyfishohen vdekjet e emigrantëve në rrugët detare drejt Europës

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.   Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.   Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë […]

Qeveria gjermane ndalon përdorimin e flamurit të Hamasit pas shpërthimit të protestave anti-semite

Qeveria gjermane ka arritur një konsensus për të vendosur ndalimin e flamurit të Hamasit, grupit militant palestinez. Masa ka për qëllim të dërgojë një “mesazh të qartë për qytetarët hebrenj” mes një rritjeje të incidenteve antisemitike.   Ndalimi i flamurit të Hamasit u raportua së pari nga gazeta Welt am Sonntag. Dalja citoi Thorsten […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Rënie e dukshme e investimeve kineze në BE

Investimet e Kinës në Evropë ishin dukshëm më të ulëta vitin e kaluar sesa vitet e mëparshme. Por Gjermania ende është ndër vendet me investimet më të mëdha kineze.   Sipas studimit të paraqitur të mërkurën (16.06) nga Instituti për Kinën Merics në Berlin dhe Grupi Rhodium, investimet e drejtpërdrejta kineze në Bashkimin Evropian […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara