e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Dita ndërkombëtare e personave të verbër, e gjen këtë kategori duke vazhduar të përballet me mungesë infrastrukture dhe punësimi.

 

Me vetëm 12 mijë lekë në muaj si ndihmë shtetërore për të jetuar, ata kërkojnë mundësi për t’u punësuar por edhe semafore e rrugë të dedikuara që t’ua lehtësojnë jetën.

 

Daniela Nikolli, 25 vjeçe, ka mbaruar shkollën e lartë për psikologji, por nuk ka mundur të ushtrojë profesionin e saj. I ati i saj që e shoqëron përherë, thotë se ndihma shtetërore është e pamjaftueshme.

 

Ndërkohë, Daniela ndihet e paragjykuar dhe e diskriminuar.

 

“Është e vështirë për shkak të paragjykimeve, sepse në momentin që çon CV-në, sa shohin foton stepen nga sytë dhe nuk ta thonë direkt por në mënyrë ironike që nuk ka vende pune për mua”, thotë ajo.

 

Shoqata e të verbërve kërkon që institucionet shtetërore të marrin përgjegjësi dhe të ndihmojnë në përmirësimin e jetës së personave me aftësi të kufizuara apo me nevoja të veçanta.

 

Përmes një proteste simbolike, ata marshuan nga Pallati i Kongreseve drejt Bashkisë Tiranë, ku kërkuan rritje të ndihmës sociale dhe punësim për personat e verbër.

 

Në Shqipëri janë rreth 13 mijë persona të vërbër.

 

 

Më shumë

Festime në Vlorë për 109-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë

Flamuri Kombëtar i Shqipërisë u ngrit sot në Vlorë në 109- vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Qindra banorë të Vlorës dhe të ardhur nga hapësirat shqiptare dolën tek Monumenti i Pavarësisë në Sheshin e Flamurit, që sot ishte i rrethuar nga punimet ndërtimore. Krerët e lartë të shtetit shqiptar; Presidenti, Kryeministri, Kryetarja e Parlamentit […]

Shqiptarët “veshin” rrugët e SHBA me flamujt “Kuq e Zi”, momentet nga festa në Chicago

Shqiptarët në të gjithë botën festuan sot Ditën e Flamurit dhe shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Qindra shqiptarë janë mbledhur bashkë edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku të mbuluar nën flamujt kuq e zi kanë festuar ditën e shënuar për Kombin tonë.   Në rrugët e Chicagos të Shteteve të Bashkuara […]

Komuniteti hebre i Shqipërisë feston ‘Hannukah’

Festa e Hannukah e popullit hebre përkoi sot me Ditën e Pavarësisë, festën tonë kombëtare të Flamurit. Bekuar miqësia midis dy shteteve dhe popujve tanë! Kryerabinati i Shqipërisë, Fondacioni “Besë & Shalom” dhe Qendra Hebraike “Chabad” e Shqipërisë urojnë: GËZUAR HANUKËN, që përkon sivjet me ditën e PAVARËSISË.   Kryerabinati i Shqipërisë nëpërmjet një […]

Emigrantët e kthyer hasin vështirësi të mëdha për t’u rifutur në tregun shqiptar të punës

Një studim i Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim, që u publikua sot në Tiranë, thekson se emigrantët e kthyer në Shqipëri po hasin vështirësi të mëdha për ri-integrimin e tyre në tregun e punës edhe si punëtorë edhe si investues.   Shumica e tyre pohuan gjatë intervistimit se kthimi i tyre në Shqipëri […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara