e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Të paktën 4 anije tregtare që po lundrojnë në gjirin e Omanit kanë deklaruar se kanë humbur kontrollin, me autoritetet britanike që mendojnë se janë sulmuar dhe marrë peng nga forca iraniane.

 

Disa prej anijeve transportojnë naftë dhe të tjera asfalt, dhe kanë transmetuar autoriteteve detare ndërkombëtare mesazhin që tregon se kapiteni nuk është më në komandën e anijes, që kanë humbur energji ose që nuk mund të ndryshojnë më drejtim.

 

Irani zyrtar ka mohuar çdo përfshirje në atë që cilësohet ende si aksident, dh ei cilësojnë madje akuzat si aksion armiqësor ndaj vendit”, por dyshimet e Tel Avivit dhe Britanisë së Madhe janë të forta, të mbështetura edhe nga një episod i ndodhur javën e kaluar, ku jë dron i Teheranit goditi një naftëmbajtëse izraelite që kalonte pikërisht në afërsi të Omanit.

 

“Iranianët duhet të kuptojnë se nuk mund të rrinë ulur rehat në Teheran ndërkohë që i japin flakën Lindjes ë Mesme, kjo gjë do të përfundojë”, deklaroi kryeministri izraelit Naftali Bennett./A2

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara