e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë rreth përdorimit të targave të makinave dhe një operacion i policisë së Kosovës për konfiskimin e mallrave të kontrabanduara, që çuan në protesta në veriun e banuar me shumicë serbe, dominuan debatin e së premtes për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

 

Ministri i Jashtëm serb, Nikola Selakoviç, tha se, institucionet e Kosovës po ndërmarrin veprime të njëanshme dhe nuk po zbatojnë marrëveshjet e arritura në Bruksel.

 

“Ndërhyrja e njësive të policisë më 13 tetor është ndërhyrja e nëntë me radhë dhe kjo duhet të marrë fund”, tha ai, duke nënvizuar se lufta kundër krimit është përdorur në mënyrë cinike për të ndërhyrë në veri dhe se qëllimi i Prishtinës është provokimi i serbëve, frikësimi i tyre si dhe provokimi i Beogradit.

 

 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bëri thirrje për t’i dhënë fund misionit të UNMIK-ut, të cilin e kritikoi për qëndrimin e tij kundrejt veprimeve të institucioneve të Kosovës të cilat sipas shefit të këtij misioni ishin të njëanshme.

 

Presidentja Osmani tha se bisedimet me Serbinë nuk janë dhe nuk do të jenë kurrë për statusin e Kosovës, duke i bërë thirrje Beogradit që të njohë realitetin e Kosovës së pavarur.

 

“Lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshme. Të negociosh e të bësh kompromis me krimin është të bëhesh njëri prej tyre”, tha presidentja Osmani, duke shpjeguar se operacioni i 13 tetorit ishte i drejtuar kundër krimit dhe kontrabandës dhe se shumica e të arrestuarve ishin shqiptarë.

 

Ajo tërhoqi vëmendjen tek siç tha retorika e Beogradit e cila është e ngjashme me atë të periudhës së luftës në Kosovë.

 

“Kosova ka qenë, është dhe do të jetë e pranishme në tryezën e bisedimeve, por gjithashtu të angazhohet në mënyrë aktive në bisedimeve ku qëllimi përfundimtar është njohja e ndërsjellë. Nuk është qëllimi i këtyre bisedimeve që të shpëtojnë karrierën personale të asnjë politikani në Serbi që është i përfshirë në proces. Ky proces nuk ka të bëjë me shpikjen e aventurave të rrezikshme që i takojnë shekullit të 19-të. Nuk është dhe nuk do të jetë, siç do të donin homologët tanë për statusin e Kosovës, që është zgjidhur një herë e përgjithmonë më 2008”, tha presidentja Osmani.

 

Këshilli i Sigurimit arriti një marrëveshje në vitin 2019 që të mbahen nga dy takime në vit për Kosovën, një në muajin prill dhe një në muajin tetor, ndonëse fuqitë perëndimore po kërkojnë shmangien e tij dhe përmbylljen e misionit të UNMIK-ut.

 

Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara tha se UNMIK-u “nuk ka luajtur ndonjë rol thelbësor për zgjidhjen e tensioneve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave. Ulja e tensioneve përmes një mbështetjeje të përkohshme të ofruar nga KFOR-i tregon se organizatat e tjera mund ta bëjnë rolin e tyre më mirë. Ngjarjet e fundit edhe njëherë tregojnë se UNMIK-u ka përmbushur qëllimin e tij”.

 

Më shumë

Gjykata greke dënon me kusht 12 zyrtarë të burgut, për vdekjen e shqiptarit në qeli

Gjykata e Apelit e Selanikut dënoi të martën me kusht 12 zyrtarë të burgut të Nigritës, të gjetur fajtorë për shkaktim të torturës me lëndime trupore, ndaj ish të burgosurit shqiptar Kudret Kume, që në Greqi e kishte konvertuar emrin në Ilia Kareli.   42-vjeçari nga Shqipëria vdiq në burgun e Nigritës në […]

Prokuroria bullgare: Zjarri u shkaktua nga goditja e autobusit me gardhin metalik të autostradës

Prokuroria bullgare, e cila po e heton rastin e aksidentit të autobusit në të cilin e humbën jetën të paktën 44 vetë nga Maqedonia e Veriut të martën, tha të enjten se sipas gjetjeve të para, zjarri është shkaktuar nga goditja e fuqishme e autobusit në gardhin metalik të autostradës.   Kryeprokurori bullgar, […]

Kosovë-Serbi: Mospajtimi për asosacionin e komunave me shumicë serbe dhe ngecja e dialogut

Pala serbe thotë se Prishtina duhet të themelojë asociacionin e komunave serbe, para se të flasë për marrëveshje finale.   Prishtina thotë, se në dialogun Kosovë Serbi tashmë janë paraqitur edhe afatet kohore kur mund të ketë një marrëveshje finale gjithpërfshirëse, por kjo është kundërshtuar nga pala serbe, e cila thotë se nga Prishtina zyrtare […]

Bullgaria i mbetet bllokimit për Maqedoninë e Veriut, këshillon ndarjen e Shqipërisë

Bullgaria ka marrë vendim se nuk do ta heqë veton për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Sipas mediave bullgare, të cilat kanë cituar si burim “Sloboden Pechat”, ambasadori i Bullgarisë në BE, Rumen Alexandrov ka bërë me dije se Maqedonia e Veriut ende nuk i ka përmbushur kriteret […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara