e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Kjo teqe përurohet në kuadrin e 120 vjetorit të Vitit të Naim Frashërit, një poeti të dashur për bektashinjtë dhe të Nënë Terezës, që po ashtu është simboli i sakrificës në emër të jetës.

 

Këtu mblidheshin burrat e lëvizjeve që mbronin vendin në kohë lufte, ndonëse është ndërtuar si një teqe, një vend i shenjtë ku mblidheshin besimtarë bektashinj nga e gjithë bota.

 

Pikërisht kjo ndërtesë e vogël në fshatin Çaje të Kukësit është edhe Teqeja më e vjetër e Ballkanit.

 

Ajo është rindërtuar dhe tanimë mund të vizitohet jo vetëm nga ata që besojnë në pelegrinazhet e shenjta, por edhe si një vend që ka shënjuar diçka në histori.

 

 

Më shumë

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

I kthehen Kishës Orthodhokse Lipsanet e Shën Joan Vladimirit

Dorëzimi i lipsaneve (eshtrave) të Shën Gjon Vladimirit, Mitropolitit të Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, Imzot Andonit, në Manastirin që mban emrin e shenjtorit, në Shijon të Elbasanit, ishte një ditë e veçantë për besimtarët orthodhoksë. Ky akt, i shoqëruar me një marrëveshje të nënshkruar nga drejtori i Muzeut Kombëtar, Dorian Koçi dhe Imzot Andoni, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara