e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Forcat amerikane janë larguar nga Bagrami, baza kryesore amerikane në Afganistan. Tani kjo fushë aviacioni është në duart e Forcave Kombëtare Afgane për Sigurinë. Talibanët e pëshëndetën tërheqjen, por ekspertë të sigurisë parashikojnë një përkeqësim të mëtejshëm të situatës:

 

Pas afro dy dekadash si qendra e operacioneve luftarake amerikane, Baza Ajrore Bagram ka kaluar në duart e forcave afgane, konfirmoi për Zërin e Amerikës një zyrtar i Pentagonit.

 

Baza, e cila ndodhet 60 km në veri të Kabulit, ka shërbyer si qendra e operacioneve luftarake amerikane për të rrëzuar Talibanët nga pushteti dhe për të luftuar al-Qaidan, rrjeti përgjegjës për sulmet terroriste në 11 shtatorit 2001 ndaj SHBA.

 

Një zëdhënës i ministrisë afgane të Mbrojtjes konfirmoi të premten tërheqjen e të gjitha trupave të huaja nga Bagrami.

 

“Të gjitha forcat e koalicionit si dhe trupat amerikane janë larguar që mbrëmë nga Baza Ajrore Bagram,” shkruante zëdhënësi Fawad Aman në Twitter.

 

Darwaish Raufi, administrator i distriktit të Bagramit

 

“Aktualisht situata është nën kontroll, çdo gjë normale, nuk kemi probleme. Dislokimi i ushtrisë afgane ka filluar, duke marrë nën kontroll postblloqet dhe kullat e sigurisë që më parë kishin personel të ushtrisë amerikane,” thotë Darwaish Raufi, administrator i distriktit të Bagramit.

 

Gjenerali Austin “Scott” Miller, komandant i forcave amerikane në Afganistan, ndodhet ende në Afganistan së bashku me forcat amerikane që mbeten në këtë vend, sipas një zyrtari amerikan.

 

Talibanët e përshëndetën dorëzimin e bazës, duke e cilësuar si hap pozitiv. “Afganët kanë tani mundësi t’i afrohen edhe më shumë stabilitetit dhe paqes me tërheqjen e plotë të forcave të huaja,” tha për Zërin e Amerikës Zabihullah Mujahid, zëdhënës i Talibanëve.

 

Baza Bagram, sipas historianëve, shihet si një simbol i zhvillimeve madhore në Afganistan që nga pushtimi sovjetik e deri tek ndërhyrja amerikane në 2001. “Simbolizon çdo gjë pozitive e negative që ka ndodhur në këtë vend pas ndërhyrjes ushtarake amerikane,” tha studiuesi Tamim Asey për Zërin e Amerikës.

 

Gjenerali Miller tha të martën në komentet për shtyp se situata e sigurisë “nuk është e mirë aktualisht” dhe paralajmëroi Talibanët të mos tentojnë të marrin me forcë kontrollin.

 

“Nuk është në inteneres të askujt, aq më pak të popullit të Afganistanit, marrja e kontrollit me forcë ushtarake” tha gjenerali.

 

Analistët shqetësohen për keqësimin e situatës së sigurisë pas tërheqjes së mëtejshme të forcave të huaja nga Afganistani.

 

Që nga 1 maji, kur filloi tërheqja, Talibanët kanë dyfishuar numrin e distrikteve të kanë nën kontroll, sipas Fondacionit pë Mbrojtjen e Demokracive. VOA

 

Më shumë

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të luftuar al-Kaidën pas sulmeve të 11 shtatorit, thotë se mendon se është e gabuar që trupat amerikane të tërhiqen tani ndërsa kryengritësit talebanë marrin kontrollin e një pjese gjithnjë […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani, vendet e rajonit rrisin angazhimin diplomatik

Ndërsa tërheqja ushtarake Amerikane nga Afganistani është afër përfundimit, vendet e rajonit po shtojnë përpjekjet diplomatike që synojnë të ushtrojnë trysni mbi fraksionet afgane për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, dhe për të parandaluar rrëshqitjen e vendin në një luftë të plotë civile.   Frika […]

Monstra e Kaspikut – Avioni sovjetik që duhej të kërcënonte perëndimin

Ekranoplani ka qenë gjatë Luftës së Ftohtë kërcënimi luftarak më serioz i sovjetikëve. Sot atraksion turistik.      

Talibanët marrin nën kontroll vendkalimin kryesor kufitar me Iranin

Zyrtarët afganë kanë njoftuar se talibanët kanë marrë nën kontroll një vendkalim të madh kufitar midis Afganistanit dhe Iranit.   Disa pamje të publikuara kanë treguar sesi forcat e talibanëve e heqin flamurin afgan nga çatia e zyrës doganore kufitare.   Vendkalimi kufitar – Islam Qala – është një nga pikat doganore më […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara