e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Lëkundje të forta tërmeti ka përjetuar kryeqyteti pasditen e këtij 21 shtatori, po në të njëjtë ditë e po në të njëjtë orë si dy vite më parë më 21 Shtator 2019, 16:05.

 

Raportohet se epiqendra ka qenë në “Malësinë e Tiranës” në veri-perëndim të kryeqytetit, rreth 20 km nga qendra në kufi me Dibrën, me 10 km thellësi, me magnitutë 3.9 të shkallës Rihter.

 

Tërmeti i 21 Shtatorit 2019, me magnitutë 5.6 Rihter, u konsiderua si oguri i zi, kur më 26 Nëntor të 2019-ës Shqipëria përjetoi tërmetin vdekjeprurës që ra në Durrës ku u shënuan 52 viktima e qindra të plagosur dhe mijëra të pastrehë që iu shkatëruan banesat që enden sot e kësaj dite nëpër çadra, banesa të sajuara, me shpresën që këtë dimër t’u përfundojë i ashtuquajturi “Rindërtimi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Rama i siguron mbrojtje Bashës me Gardën e Republikës (Vendimi)

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në vend Lulzim Basha dhe kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj janë mes një liste personalitetesh të larta të cilët tashmë do të ruhen nga Garda e Republikës. Vendimi është marrë këtë javë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. PËRCAKTIMIN E PERSONALITETEVE DHE OBJEKTEVE TË TJERA, QË […]

Protestohet përpara Kryeministrisë për rritjen e çmimit të bukës, energjisë elektrike, karburanteve

Qytetarëttë shumtë të protestuan para Kryeministrisë për rritjen e çmimeve të bukës, kafes, energjisë elektrike dhe karburantit.   Protesta ka qenë qytetare, pa incidente. Disa fektiveve të policisë së shtetit kanë formuar një kordon përpara Kryeministrisë.   Gjatë protestës kanë mbajtur fjalën disa qytetarë dhe personalitete, ku kanë ftuar popullin që të këmbëngulë për […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

Shtyhet fillimi i vitit të ri akademik: Studentëve u kërkohet të vaksinohen

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka lajmëruar të mërkurën se viti akademik për studentët do të fillojë më 18 tetor.   Nga data 11 deri më 17 tetor ministria e Arsimit deklaroi se do të kryhet vaksinimi masiv i studentëve.   Kushi shkroi në faqen e saj zyrtare në Facebook se i gjithë procesi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara