e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Në ditën kombëtare të depistimit të kancerit të gjirit, ministrja e Shëndetësisë vizitoi ishte në spitalin e lezhës ku tashmë ofrohet shërbimi aq shumë të kërkuar të mamografisë në poliklinikën e spitalit dhe ku përfitojnë kryerjen e këtij ekzaminimi falas me qindra gra në vit.

 

Në tre vite, janë instaluar mamografë në 6 spitale rajonale: në Kukës,Dibër, Durrës, Lezhë, Vlorë, Gjirokastër, si dhe nëpërmjet dy mamografëve të lëvizshëm ekzaminimi i gjirit sigurohet edhe në zonat më të thella, afër vendbanimit.

 

Brenda vitit do instalohet dhe pajisja e mamografisë edhe në poliklinikën e spitalit të Fierit duke siguruar kështu që çdo spital ta ofrojë këtë shërbim.

 

 

 

📍Lezhë: Në ditën kombëtare të depistimit të kancerit të gjirit, ku tashmë ofrojmë shërbimin aq shumë të kërkuar të mamografisë në poliklinikën e spitalit të Lezhës, dhe ku përfitojnë kryerjen e këtij ekzaminimi #falas me qindra gra në vit.Në 3️⃣ vite, kemi siguruar instalimin e mamografisë në 6️⃣ spitale rajonale🏥 📍Kukës📍Dibër, 📍Durrës📍Lezhë 📍Vlorë📍Gjirokastër, si dhe nëpërmjet dy mamografëve të lëvizshëm 🚐 ekzaminimi i gjirit sigurohet edhe në zonat më të thella, afër vendbanimit. Brenda vitit do përmbushim angazhimin tonë për të instaluar pajisjen e mamografisë edhe në poliklinikën e spitalit të 📍Fierit✔️ duke siguruar kështu që çdo spital ta ofrojë këtë shërbim🙌🏻 #ProgramiDepistimitTëHershëmTëKanceritTëGjirit🎀#MamografiaFALAS edhe në oraret e pasdites⏰#TetoriRozë🎀

Geplaatst door Ogerta Manastirliu op Woensdag 21 oktober 2020

Më shumë

Pandemia pengoi trajtimin e pacientëve kronikë

Në Tiranë, një studim i shoqatës “Së Bashku për Jetën” zbuloi një seri vështirësish që pandemia solli për trajtimin e afro 400 mijë të sëmurëve kronikë, që ka Shqipëria.   Shumë prej tyre duhet të vinë rregullisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, kur brenda saj janë dy spitale Covid.   Shoqata “Së […]

Ekipit të OBSH-së i ndalohet hyrja në Kinë

Anëtarëve të një ekipi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) u është ndaluar hyrja në Kinë. Ekipi duhej të hetonte origjinën e koronavirusit në Vuhan. Pekini kishte rënë dakord për këtë vizitë në dhjetor, pas shumë muajsh negociatash me OBSH-në. Dy zyrtarë ishin nisur në udhëtimin e tyre por, njëri tani është kthyer dhe […]

Fshehje dhe kaos shifrash për testimet e COVID-19 në laboratorët privatë

Në fund të marsit, kur vendi sapo ishte përfshirë nga ethet e pandemisë së COVID-19, reklamat për teste në spitalet private ngritën shqetësime etike dhe ligjore. Ligji shqiptar për “parandalimin e sëmundjeve e epidemike” e ndalon mundësinë e komercializimit për dignostikimin dhe kurimin e sëmundjeve epidemike dhe specifikon se shërbimi duhet të jetë falas. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara