e mërkurë 24 shkurt 2021
e mërkurë 24 shkurt 2021

 

Ministria e Shëndetësisë në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit, ka vendosur në shërbim të qytetareve njësitë e mamografëve të lëvizshëm për depistimin afër vendbanimit.

 

Kalendari i mamografëve të lëvizshëm gjatë muajit është si më poshtë:

 

Burrel                    5 – 9       Tetor

Krujë                     5 – 9       Tetor

 

Fier                        12 – 16  Tetor

Gramsh                12 – 16  Tetor

 

Lushnje               19 – 23 Tetor

Bulqizë                 19 – 23 Tetor

 

Kuçovë                 26 – 30 Tetor

Milot                     26 – 30 Tetor

 

 

 

Kalendari i mamografëve të lëvizshëm

#TetoritRozë🎀Muaji ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit.Aksesi në shërbim është për çdo grua, kudo ku ajo jeton është i mundur me mamografët e lëvizshëm që kryejnë depistimin afër vendbanimit ✅ 🗓 Kalendari i mamografëve të lëvizshëm gjatë muajit #Tetor 👇#MosNeglizho #Diagnostikimi i hershëm të shpëton #jetën!

Geplaatst door Ogerta Manastirliu op Zondag 4 oktober 2020

Më shumë

Rasti i parë që infektohet pas vaksinimit, mjeku Pipero del pozitiv ndaj COVID-19

Ditën e sotme shënohet rasti i parë në vend që një person infektohet me koronavirus pasi ka marrë vaksinën anti-covid. Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, doli pozitiv ndaj COVID-19, 14 ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer.   I kontaktuar nga A2, Pipero tha se është në gjendje të mirë, pasi i […]

Ekipit të OBSH-së i ndalohet hyrja në Kinë

Anëtarëve të një ekipi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) u është ndaluar hyrja në Kinë. Ekipi duhej të hetonte origjinën e koronavirusit në Vuhan. Pekini kishte rënë dakord për këtë vizitë në dhjetor, pas shumë muajsh negociatash me OBSH-në. Dy zyrtarë ishin nisur në udhëtimin e tyre por, njëri tani është kthyer dhe […]

Fshehje dhe kaos shifrash për testimet e COVID-19 në laboratorët privatë

Në fund të marsit, kur vendi sapo ishte përfshirë nga ethet e pandemisë së COVID-19, reklamat për teste në spitalet private ngritën shqetësime etike dhe ligjore. Ligji shqiptar për “parandalimin e sëmundjeve e epidemike” e ndalon mundësinë e komercializimit për dignostikimin dhe kurimin e sëmundjeve epidemike dhe specifikon se shërbimi duhet të jetë falas. […]

Po demostronte injektimin e vaksinës kundër koronavirusit, infermieres i bie të fikët

Një infermiereje në Spitalin Memorial CHI në Tenesi, i ra të fikët gjatë një konference shtypi menjëherë pasi mori vaksinën e zhvilluar nga Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit.   Infermierja Tiffany Dover po fliste në podium për rëndësinë e vaksinimit kur ndërpreu fjalën e saj për të thënë: “Më falni, po ndjehem shumë e trullosur”. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara