e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë.

Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i kapur në Brandenburg sillej këtu, përfshirë Sabbah Abdoulghaffarin, 49 vjeç nga Iraku i Veriut, me familjen e tij. Ai thotë se ka shitur gjithçka në shtëpi për ëndrrën e tij për BE-në. “Ne fillimisht fluturuam për në Turqi. Vëllai im kishte organizuar gjithçka për ne. Kaluam tre ditë në Stamboll, pastaj erdhi një burrë nga agjencia e udhëtimeve dhe na çoi në aeroport për të fluturuar në Bjellorusi.”

Hulumtimi çon në atdheun e Sabbahut, në Irakun verior. Nga këtu vijnë shumica e emigrantëve që aktualisht mbërrijnë në BE nëpërmjet Bjellorusisë. Në qendër të kryeqytetit të provincës Erbil është agjencia e udhëtimeve Top Travel, një pikënisje për shumë irakianë në rrugën e tyre për në BE. Punonjësi Ahkam Özet aktualisht shet kryesisht udhëtime në Bjellorusi. “Të paktën pesë klientë më telefonojnë çdo ditë, dhe kolegët e tjerë marrin gjithashtu telefonata. Ne ndoshta marrim 20 klientë në ditë, të cilët të gjithë duan të shkojnë në Bjellorusi.”

Udhëtimi direkt është më i vështirë

Dhe të cilët pothuajse gjithmonë marrin me vete familjen e tyre. Kjo mund të shtojë deri në 500 deri në 700 udhëtarë në javë. Megjithatë, nuk ka më lidhje të drejtpërdrejta nga Iraku në Bjellorusi: nën presionin e BE, qeveria irakiane i ka ndërprerë ato. Tani rruga kryesore është përmes Turqisë fqinje, thotë Özet. “Ka edhe një rrugë nëpërmjet Iranit, por përdoret rrallë. Shumica udhëtojnë nëpërmjet Turqisë dhe marrin vizë për në Bjellorusi atje.”

Gjatë intervistës, një klient hyn në dyqan. I riu kërkon të vazhdojë në Gjermani nga Bjellorusia, na thotë. “Nëse ka një mënyrë dhe kontrabandistët janë të besueshëm. Kam dëgjuar se rruga përmes Turqisë është e lirë dhe e mirë.” Në fillim i mbetet vetëm të paguajë biletën e fluturimit nëpërmjet Stambollit, e cila kushton rreth 1000 euro. Më vonë, përveç shpenzimeve të hotelit, ka edhe shpenzime për viza dhe kontrabandistë në Bjellorusi. Klienti ka pyetur rreth e rrotull: ai llogarit shpenzime nga 3000 deri në 4000 euro.

Më shumë

SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.     SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur […]

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

Talebanët thonë se kanë kapur 600 militantë të Shtetit Islamik

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.   Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara