e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

 

Ministrat e jashtëm të Shqipërisë, Olta Xhakçka, dhe i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, diskutuan sot në Tiranë për bashkëpunimin dypalësh dhe rajonal në vazhdim të përpjekjeve për integrim në Bashkimin Europian.

 

Marrëdhëniet mes të dy vendeve u cilësuan si të shkëlqyera, po ashtu edhe sa i takon rrugëtimit të përbashkët drejt Bashkimit Europian.

 

Të dy ministrat pohuan në konferencën e shtypit se bashkëpunimi dypalësh duhet të zgjerohet më tej në diplomaci, në shkëmbime ekonomike dhe në kulturë.

 

Ata deklaruan se pas solidaritetit në përballimin e pandemisë COVID-19, Tirana dhe Shkupi janë përpara një hapi të rëndësishëm në procesin e integrimit europian.

 

Ministrat pohuan se të dyja vendet i kanë plotësuar kushtet për mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare, pasi punuan shumë për të plotësuar kushtet dhe pjesa dërrmuese e popullsisë besojnë tek perspektiva europiane, me të cilën është lidhur qëndrueshmëria, siguria dhe zhvillimi i rajonit.

 

Ministri Osmani i paraqiti ministres Xhaçka nisëm e re për bashkëpunim trepalësh Tiranë – Shkup – Sofje, e quajtur “Iniciativa 8”.

 

Kjo parashikon projekte të përbashkëta infrastrukturore që lidhin rajonet e Ballkanit nga deti Adriatik deri në Detin e Zi.

 

Më shumë

Çfarë është pasaporta e BE-së për vaksinim?

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ka thënë këtë javë se Komisioni Evropian do të prezantojë një propozim, më vonë gjatë muajit mars, për të krijuar një pasaportë digjitale të vaksinimit, me qëllim të lehtësimit të udhëtimit brenda bllokut evropian. Këtu gjeni disa nga pyetjet dhe përgjigjet lidhur me këtë çështje.   […]

902 mijë zgjedhës me karta apo pasaporta të skaduara – KQZ: Emigrantët rrezikohen të mos votojnë edhe këtë rradhë

Kryetari i KQZ-së, Ilirjan Celibashi gjatë mbledhjes se sotme është shprehur se votuesit aktiv të prekur me koronavirus mund të mbeten pa votuar.   Sipas tij, momentalisht kjo është një çështje thuajse e pamundur për tu zgjidhur, pasi mungojnë kushtet.   “Nëse qytetarët janë të pamundur që të dalin nga shtëpia ne nuk kemi […]

“Aleanca për Ndryshim”, PD formon koalicionin me aleatët, LSI del e vetme

(PD-PR-PDIU-PAA-PBDNJ-PDK-LZHK-PLL-FRD-BDL-PBKD-PBDSH-PKD) “Aleanca për Ndryshim”, kjo është sigla e koalicionit të arritur nga kreu i PD-së, Lulzim Basha me Aleatët e tij për zgjedhjet e 25 Prillit 2021.   Ndërkohë gjatë mbrëmjes së djeshme është dorëzuar në KQZ nga Ivi Kaso shkresa e regjistrimit të Koalicionit mes Partisë Demokratike dhe partive të tjera opozitare në […]

Organizatat rinore, të shqetësuara për emigrimin e rinisë

Në Tiranë, organizatat rinore po monitorojnë pikëpamjet e grupmoshave të reja dhe protestojnë për premtimet e pambajtura ndaj të rinjve, pjesa më e madhe e të cilëve mendojnë të emigrojnë dhe ankohen për papunësinë apo mungesën e perspektivës.   Nga ana tjetër rrjetet rinore po ndjekin nga afër edhe premtimet e reja për rininë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara