e diel 7 mars 2021
e diel 7 mars 2021

 

Duke parë shifrat gjithnjë e në rritje të klandestinëve që zgjedhin Shqipërinë si trampolinë për të kaluar ilegalisht drejt vendeve të BE-së, në fund të qershorit Policia e Shtetit lançoi operacionin e koduar “Perimetri”.

Sipas të dhënave gjatë dy muajve të fundit janë arrestuar në flagrancë mbi 40 persona duke transportuar qindra emigrantë nga kufiri me Greqinë drejt atij me Malin e Zi, kundrejt shifrave që variojnë nga 200 deri në 500 euro për person.

Dhe mesa duket ky biznes rezulton fitimprurës për trafikantët. Sipas burimeve nga Policia Kufitare në një pjesë të mirë të rasteve të konstatura, ka rezultuar se trafikantët kanë marrë automjete luksoze me qera për të transportuar emigrantët duke menduar se nuk do të tërheqin vëmendjen e policisë.

Prej qershorit të 2019 kufiri me Greqinë monitorohet edhe nga forcat e “Frontex” dhe sipas burimeve çdo ditë ndalohen 30 deri në 40 emigrantë duke kaluar ilegalisht në kufirin e gjelbër. euronews

Më shumë

Çfarë është pasaporta e BE-së për vaksinim?

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ka thënë këtë javë se Komisioni Evropian do të prezantojë një propozim, më vonë gjatë muajit mars, për të krijuar një pasaportë digjitale të vaksinimit, me qëllim të lehtësimit të udhëtimit brenda bllokut evropian. Këtu gjeni disa nga pyetjet dhe përgjigjet lidhur me këtë çështje.   […]

902 mijë zgjedhës me karta apo pasaporta të skaduara – KQZ: Emigrantët rrezikohen të mos votojnë edhe këtë rradhë

Kryetari i KQZ-së, Ilirjan Celibashi gjatë mbledhjes se sotme është shprehur se votuesit aktiv të prekur me koronavirus mund të mbeten pa votuar.   Sipas tij, momentalisht kjo është një çështje thuajse e pamundur për tu zgjidhur, pasi mungojnë kushtet.   “Nëse qytetarët janë të pamundur që të dalin nga shtëpia ne nuk kemi […]

“Aleanca për Ndryshim”, PD formon koalicionin me aleatët, LSI del e vetme

(PD-PR-PDIU-PAA-PBDNJ-PDK-LZHK-PLL-FRD-BDL-PBKD-PBDSH-PKD) “Aleanca për Ndryshim”, kjo është sigla e koalicionit të arritur nga kreu i PD-së, Lulzim Basha me Aleatët e tij për zgjedhjet e 25 Prillit 2021.   Ndërkohë gjatë mbrëmjes së djeshme është dorëzuar në KQZ nga Ivi Kaso shkresa e regjistrimit të Koalicionit mes Partisë Demokratike dhe partive të tjera opozitare në […]

Organizatat rinore, të shqetësuara për emigrimin e rinisë

Në Tiranë, organizatat rinore po monitorojnë pikëpamjet e grupmoshave të reja dhe protestojnë për premtimet e pambajtura ndaj të rinjve, pjesa më e madhe e të cilëve mendojnë të emigrojnë dhe ankohen për papunësinë apo mungesën e perspektivës.   Nga ana tjetër rrjetet rinore po ndjekin nga afër edhe premtimet e reja për rininë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara