e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

Viti 2021 ka nisur i mbarë për transportin detar. Në Portin më të madh në vend gjatë muajit të parë të këtij viti janë përpunuar 21 mijë tonë mallra më shumë se sa në janarin e vitit 2020-të.

 

Nga të dhënat zyrtare të Autoritetit Portual Durrës, bëhet e ditur se gjatë muajit janar 2021, në të katër Terminalet e portit të Durrësit, janë përpunuar afro 326 mijë tonë mallra gjithsej, ose 7% se sa një vit më parë.

 

Janari i vitit 2020 nuk ka qenë një muaj i ndikuar nga pandemia dhe kufizimet e transporteve ndërkombëtare nga Covid 19, por rezultatet e këtij viti veçanërisht në importe janë më të larta se sa një vit më parë.

 

Anijet tregtare kanë transportuar nga/drejt Durrësit mbi 121 mijë tonë mallra, konteinerët mbi 141 mijë tonë, ndërsa kamionët dhe trailerët me tragete mbi 63 mijë tonë të tjerë.

 

 

 

 

Më shumë

FMN parashikon rimëkëmbje më të madhe ekonomike

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon që përshpejtimi i shpërndarjes së vaksinave kundër koronavirusit, në kombinim me stimujt fiskalë dhe monetarë, do të ndihmojnë rritjen e ekonomisë globale këtë vit dhe vitin e ardhshëm.   Huadhënësi global tha në raportin e ri, të publikuar të martën, se ekonomia e botës pritet të rritet për 6 për […]

Banka e Shqipërisë parashikon rritje ekonomike me 4.9% për këtë vit

Banka e Shqipërisë parashikon se ekonomia shqiptare do të rritet me 4.9% për këtë vit dhe 4.1% për vitin e ardhshëm. Guvernatori Gent Sejko, tha sot pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës se aktiviteti ekonomik është në përmirësim gradual, por ekonomia neglet ende nën nivelet e para pandemisë. Sipas tij, rritja e vëllimit të […]

Projekti për Gazin Natyror të Lëngshëm në Shqipëri mund të fillojë në vitin 2023

Në foto: Termocentrali i Vlorës     Presidenti i kompanisë amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, thotë se ky burim energjie do të plotësonte nevojat për energji në vend dhe do ta kthente atë në një pikë për eksportin e tij në vende të tjera të Ballkanit. Steven Kobos, […]

Shpenzimet për rindërtimin ecuri të dobët edhe në janar, realizohet më pak se 1% e fondit të planifikuar

Qeveria shqiptare premtoi transparencë maksimale në përdorimin e fondeve të rindërtimit të pasojave të tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit 2019, por tani kur kanë kaluar 14 muaj nga ngjarja nuk ka evidenca të sakta, përveç faktit se fondet po shpenzohen me ritme shumë më të ulëta se planifikimi.   Vitin e kaluar, sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara