e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Pika doganore e ‘Trepçës’ do të jetë në funksion nga kjo e martë nën varësinë e autoriteteve të Kosovës. Lajmin e bëri të ditur vetë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i cili theksoi se rinisja e punës do të jetë mbështetje edhe për bizneset.

 

“Padrejtësisht dhe çuditërisht kjo hapësirë i është privuar ‘Trepçës’ për terminal doganor dhe i është dhënë një privati jashtë zonës së ‘Trepçës’. Kjo ka bërë që çmimi të shtrenjtohet në 40 euro për maune. Në këtë mënyrë kanë humbur bizneset, ka humbur ‘Trepça’ dhe ka fituar një privat. Shtatë vjet më vonë, ne po e bëjmë këtë hapje të terminalit doganor në hapësirën e ‘Trepçës, po e rikthejmë në ‘Trepçë’ atë që gjithmonë i ka takuar ‘Trepçës dhe në këtë mënyrë po e korrigjojmë një dëm të bërë para shtatë vitesh”, shprehet kryeministri Kurti.

 

Për ministrin e Financave, Hekuran Murati rifunksionalizimi i pikës doganore do të rrisë të ardhurat jo vetëm për bizneset.

 

“Është një ditë ku me një veprim të tillë ka shumë përfitues. Për ‘Trepçën’ kjo nënkupton fitim, megjithatë kjo është një e hyrë komplementare për ‘Trepçën’, sepse siç e kemi diskutuar edhe më herët, ‘Trepçës’ do t’i kthehet aktiviteti primar, pra do të investohet në aktivitetin primar”, thotë ministri i Financave, Hekuran Murati.

 

Rikthimi i rolit të ndërmarrjeve publike në të mirë të interesave të qytetarëve dhe bizneseve lokale shihet me pozitivitet edhe nga ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

 

“Është kënaqësi të shohim një rikthim të rolit të ndërmarrjeve publike përtej rolit të tyre industrial, dhe të shohim se ndërmarrjet publike dalëngadalë po i kthehen funksionit të punës në të mirë të interesave të qytetarëve dhe bizneseve lokale”, shprehet Artane Rizvanolli, ministre e Ekonomisë.

 

Nga viti 2003 deri më 2014 terminali doganor ka qenë në hapësirën e ‘Trepçës’. Kjo hapësirë i është privuar ‘Trepçës’ për terminal doganor dhe i është dhënë një privati jashtë zonës së ‘Trepçës’. Vendim I cili solli dhe rritjen e çmimit në 40 euro për maune.

 

 

Më shumë

Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike, pikë!

Kryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj të cilit është kategorisht kundër.     DW: Zoti Kurti, ju keni disa muaj në qeveri si kryeministër i Kosovës me një mandat të fituar me […]

Kosova shpall persona të padëshiruar dy zyrtarë rusë

Në Kosovë, ministria e Punëve të Jashtme ka shpallur persona të padëshiruar dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse që punojnë në këtë vend. Lajmi u njoftua në median sociale nga Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e cila më herët tha se i kishte kërkuar ministrisë së Jashtme t’i shpallte këta persona si të […]

Zgjedhjet lokale në Kosovë; më shumë se gjysma e komunave shkojnë në balotazh, bie Vetëvendosja

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve komunale të së dielës në Kosovë, tregojnë se në 21 nga 38 komunat e vendit do të ketë një raund të ri zgjedhjesh, meqë asnjëri nga kandidatët nuk ka siguruar votat e mjaftueshme për t’u zgjedhur në raundin e parë.   Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit që udhëheq qeverinë, […]

Festivali “Mirëdita, Dobar dan” në Prishtinë, debat për marrëdhëniet Kosovë – Serbi

Përfaqësues të shoqërisë civile të Kosovës dhe Serbisë thanë se qytetarët e të dyja vendeve nuk duhet të presin vetëm nismat e elitave politike për normalizimin e marrëdhënieve, por kjo duhet të jetë pjesë e angazhimit më të gjerë.     Këto komente u bënë gjatë një debati në Prishtinë me temën “Cila […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara