e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

Nisja e vitit 2021 nuk po sjell më shumë shpresë për sektorin e turizmit, ku shumica e tur-operatorëve në Shqipëri kanë pezulluar aktivitetin, duke rihapur një sezon pa asnjë rezervim.

 

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, hyrjet e shtetasve të huaj dhe shqiptarë në territorin tonë ranë me 41.5% krahasuar me një vit më parë. Bizneset e këtij sektori thonë se shifrat janë pesimiste nëse krahasohen edhe me 2019-n, ndërsa për nisjen e pranverës asnjë agjenci nuk ka treguar interes për prenontime.

 

“Shifrat janë me keq sepse ne i krahasojmë me vitin 2019-ë ku nuk kishim as efekte nga tërmeti. Tani nis sezoni i pranverës dhe nuk kemi asnjë rezervim për grupet që nisnin vizitat për turizmin kulturor.”

 

Agjencitë turistike kërkojnë që qeveria të futë në axhendën e vaksinimit prioritar edhe stafet që i shërbejnë turistëve, njësoj siç po bën Greqia, në mënyrë që të kompanitë dhe hotelet këtu të kenë se çfarë të ofrojnë.

 

“Të paktën t’u themi që mund të vini sepse përballjen e parë me ata që shërbejnë në aeroport, shofer autobusi, kamarier, i keni pa rrezik infektimi.”

 

Në të kundërt shpresat e vetme për nisjen e ardhjes së turistëve mbeten për në vjeshtë.

 

“Nuk mund të themi që dhe ky vit do të ketë sezon me turistë të huaj. Vendet që vijnë në Shqipëri janë mbrapa me vaksinimin.”

 

Pjesa më e madhe e stafeve të agjencive turistike janë shkurtuar. Në janar, të vetmet shtete që kanë patur hyrje të turistëve në vendin tonë janë Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi.

Më shumë

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

Mbyllja e AGON Channel – Shqipëria humbet përfundimisht gjyqin, do i paguajë Becchettit 110 mln euro

Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “AGON” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke […]

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët – Imzot Frendo: Ëndrra e Jezusit edhe ëndrra jonё pёr njё Shqipëri më tё bukur

Ky është viti i dytë radhazi kur festa e Pashkës kremtohet në kushte pandemie. Besimtarët katolikë janë më të kufizuar për t’u mbledhur në grupime apo për të ndjekur meshën në Kishë. Megjithatë, mesha gjatë Javës së Madhe në vendin tonë ka vijuar, me besimtarët që kanë zbatuar rregullat kundër COVID-19.   Imzot Frendo: […]

30 Vjetori i masakrës së 2 prillit në Shkodër

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara