e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Kampionati Europian i kësaj vere do të jetë një prej turneve më të jashtëzakonshëm. Për herë të parë, UEFA hoqi dorë nga formati tradicional dhe ndryshe nga herët e tjera, kur kompeticioni zhvillohej në një shtet, turneu që do nis do të organizojë garën në të gjithë Europën. Nga Gllasgou në Baku e nga Sevilja deri në Shën Petersburg, Kombëtareve do iu duhet të përshkojnë mijëra milje rrugë.

Vetëm në fazën e grupeve, Zvicra, Polonia e Belgjika do përshkruajnë mbi 5.600 milje. Kombëtarja helvete është ajo që do përshkruajë më shumë, plot 6.218 milje për të luajtur vetëm duelet e fazës së grupeve. Skocia dhe Hungaria janë Kombëtaret që do bëjnë më pak rrugë, rreth 600 milje.

Por, ata që do e shijojnë më shumë këtë turne janë skuadrat favorite të secilit grup dhe organizatore në një farë mënyrë. Italia, Anglia, Spanja, Hollanda dhe Gjermania nuk do përshkojnë asnjë milje deri në fazat e fundit, përveç nëse arrijnë në finale për shkak se edhe raundet me eliminim direkt janë programuar të zhvillohen në stadiumet e tyre.

Më shumë

Kojliku Qeros kthehet pas 400 vitesh në Shqipëri

Specia e rrallë e rrezikuar jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë, e njohur me emrin Kojliku qeros, është shfaqur në vendin tonë pas 400 vitesh.   Ky shpend është një specie shtegtare, dikur e pranishme deri ne shekullin e 17-të në Europë si në Francë, Zvicër, Gjermani, Austri dhe Ballkanin perëndimor. […]

Aleanca e dështuar/ PD-LSI zbulojnë prapaskenat e humbjes së 25 Prillit

Që pas humbjes në 25 Prill, mes opozitarëve të PD dhe LSI mbizotëroi një klimë e ftohtë, gati armiqësore, për një mllef të përmbajtur dhe të pathënë më parë. Deri kur, natën e të enjtes, Gazmend Bardhi i Open nuk ka duruar më dhe ka hapur Kutinë e Pandorës për gabimet para zgjedhjeve […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara