Saturday 10 June 2023
Saturday 10 June 2023

 

 

Sokol Agolli po shijon rrezet e diellit buzë jonit. Ku duket se 70 vjeçari këtë fund maji e ka gjithë plazhin për vete.

 

“Uji është armiku kryesor i virusit”, thotë ai.

 

Ndryshe nga viti 2020 ku turizmi shqiptar u mbajt nga vendasit dhe vizitorët e rajonit këtë vit kanë filluar të vijnë turistët e parë të huaj, kryesisht nga Çekia, Sllovakia, Polonia apo Gjermania.

 

Për ta Shqipëria është vendi ideal për të pushuar teksa virusi është ende prezent.

 

Është vështirë të zgjedhësh më të mirën këtu sepse çdo gjë më pëlqen. Por e adhuroj natyrën tuaj , gjithashtu edhe njerëzit që janë shumë mikpritës.

 

Ua sugjerova Shqipërinë familjes time, të gjithë miqve. Nëse do gjeja një vend pune do zhvendosesha të jetoja këtu menjëherë”.

Vij për herë te parë në Shqipëri, por po kënaqemi. Nuk e prisnim . Natyra e jashtëzakonshme dhe njerëzit shumë miqësor e çmimet e lira. Madje këtu

duket sikur nuk ka covid , njerëzit nuk shqetësohen dhe me pëlqen kjo.

 

E duam Shqipërinë, një vend fantastik. Kaluam një fundjavë pa e ndjere në fillim në veri e tani jemi ndalur në jug. Ne jemi vaksinuar por duket se

Shqipëria situatën e covidit e ka në kontroll. Do e rekomandojmë për pushime 100%. tch

 

Më shumë

Turizmi, kombinimi mes modelit masiv dhe ekskluziv pati sukses

Intervistë me Arben Çipa, Shoqata e Hotelierëve në Sarandë     Saranda, që pati vitin më të mirë turistik këtë verë, pas një sezoni të dobët të vitin 2020, duket se ka gjetur sekretin për suksesin. Arban Çipa, nga Shoqata e Hotelierëve në Sarandë, shprehet se modeli i kombinuar mes turizmit ekskluziv dhe atij masiv […]

Pashaliman – Orikum: Baza ushtarake, parku arkeologjik, apo të dy? Kjo është çështja!

Vizita turistike në Parkun Arkeologjit të Orikut aktualisht  kalon nëpërmjet portës dhe territorit të Bazës Ushtarake të Pashalimanit. Turistit dhe vizitorit  i duhet që përveç biletës hyrëse, të paraqesë kartën e identitetit dhe në hapësirën rreth një km të bazës ushrarake detyrimisht duhet të shoqërohet nga një punonjës i shërbimit të funksioneve  të tyre: […]

Njerëzit u lidhën dorë më dorë për të shpëtuar pushuesit, çfarë ndodhi në Shëngjin

Një akt heroik kanë kryer sot Vrojtuesit e Plazhit në Shëngjin.   Luçjano Marku dhe Bekris Dragusha me shumë guxim kanë shmangur një tragjedi të vërtetë.   Federata e Vrojtuesve e Shqipërisë thotë se tre pjesëtarë të një familje nga Ferizaj i Kosovës, babai dhe dy vajzat e tij adoleshente kanë rrezikuar jetën.   […]

”Corriere della sera”: Plazhet më të bukura shqiptare, limane të fshehura dhe gjire të virgjëra

Vendi i shqiponjave, me pamje nga Adriatiku dhe Joni, është një destinacion i ri për turizmin veror. Arsyet? Ndodhet afër Italisë, është i pasur me bukuri natyrore dhe ka disa nga plazhet më të bukura në Ballkan, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Il corriere della sera” (https://viaggi.corriere.it) Vitet e fundit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara