e hënë 6 dhjetor 2021
e hënë 6 dhjetor 2021

 

Turqia po i ofron shtetësinë pjestarëve të Hamasit në mënyrë që ata të ndërmarrin sulme nga territori turk si ndaj Izraelit, ashtu edhe ndaj vendeve të tjerë të botës, referon e përditshmja angleze The Telegraph.

Burime anonime i kanë ofruar kësaj gazete dokumenta që demonstrojnë se të paktën 12 persona, anëtarë të Hamasit, kanë marrë së fundmi shtetësinë turke dhe numrin ID me njëmbëdhjetë shifra të Turqisë.

Përpos atyre që tashmë u është dhënë shtetësia dhe pasaporta turke, në territorin e Turqisë ndodhen një sërë anëtarësh të organizatës terroriste të cilët jetojnë atje me pseudonime false turke.

SHBA, Britania e Madhe dhe një sërë shtetesh të tjerë e kanë rreshtuar Hamasin në vendet e parë të organizatave terroriste, ndërsa Turqia e Erdoganit, edhe pse është një vend anëtar i NATO-s, e quan këtë grup një lëvizje politike legjitime së cilës i furnizon asistencë, strehë e ndoshta edhe armë.

“Këta nuk janë ushtarë të këmbësorisë, por agjentët operativë më të vjetër të Hamasit, jashtë Rripit të Gazës. Po mbledhin fonde dhe po marrin instruktime për të kryer sulme”, i thotë burimi anonim gazetës i cili shton se “qeveria turke i ka pajisur me pasaporta të vetat në mënyrë që ata të mund të udhëtojnë normalisht edhe në vende të tjerë”.

Pajisja me pasaportë turke i bën të mundur pjestarëve të Hamasit të udhëtojnë pa viza në shumë vende dhe për të fshehur faktin se ata janë palestinezë që i përkasin një organizate terroriste, e cila në programin e vet ka një sërë sulmesh ndaj civilëve izraelianë dhe hebrej kudo në botë.

Akuzave të drejtpërdrejta të gazetës The Telegraph qeveria turke refuzoi t’i përgjigjej. Po ashtu Hamas mohon faktin se pjestarë të kësaj organizate ndodhen dhe operojnë nga një territor tjetër përveç Gazës. Por të vërtetën e nxjerr në shesh edhe Departamenti Amerikan i Thesarit i cili vitin e shkuar deklaroi se ka sanksionuar një listë të tërë drejtuesish të organizatave të ndryshme terroriste, midis të cilëve edhe pjestarë të Hamasit me qëndrim në Turqi, nën bekimin e drejtpërdrejtë të liderit turk Recep Tayip Erdogan. Është tashmë një fakt i njohur se Hamas ka një qëndër drejtuese në Turqi e cila përqëndrohet në formimin ushtarak të terroristëve dhe është e strukturuar me divizione të veçantë për reklutimin, stërvitjen dhe sigurimin e fondeve.

Zbulimi i faktit se Turqia i ofron shtetësinë e saj terroristëve të Hamasit arrin pas hetimeve që The Telegraph ka kryer më parë mbi strehimin që ky vend i bën atyre eksponentëve të kësaj organizate terroriste që po planifikojnë sulme nëpërmjet Stambollit, midis të cilëve vrasjen e kryebashkiakut të Jerusalemit.  Lideri i Hamasit, kësaj organizate terroriste,  ka shkuar më parë në Turqi nëpërmjet Egjiptit  dhe  u prit drejtpërdrejtë nga Erdogan, Presidenti aktual i Republikës Turke.

Një fakt tjetër me interes është ai se të 12 anëtarët e Hamasit të strehuar e të pajisur me pasaporta në Turqi, bënin pjesë në grupin e terroristëve që vuanin dënimin  në burgjet izraeliane,  për atentatet e kryera në Izrael e që u lanë të lirë në këmbim të Gilad Shalit ushtarit izraelian të marrë peng nga Hamasi. Një ndër kushtet për lirimin e tyre ishte pikërisht ai i mos angazhimit të tyre të mëtejshëm në aktivitete terroristike.

Mbështetja që Turqia e Erdoganit vazhdon t’i japë grupit terrorist të Hamasit si dhe komentet e hapur antisemitë të Presidentit turk Erdogan kanë vënë në provë marrëdhëniet diplomatike midis Turqisë  dhe Izraelit.  Për presidentin turk nuk është kriza ekonomike e rëndë dhe rënia drastike e lirës turke shqetësimi kryesor, por ai se si t’i krijojë probleme Izraelit duke përdorur terroristët e Hamasit.

 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara