e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

Tyrbja e Kapllan Pashës një prej sundimtarëve të Tiranës, lokalizuar në qendër të Tiranës, përfaqëson një varr monumental me planimetri tetëkëndëshe të rregullt.

 

Secila prej kolonave zgjerohet me kapitele të stilizuara korintike mbi të cilat mbështeten tetë harqet e dekoruara prej guri.

 

Në njërën prej kolonave është gdhendur një mbishkrim që flet për Kapllan Toptanin por sot është i palexueshëm.

 

Mendohet se ka qenë e mbuluar me çati.

 

Periudha e ndërtimit të varrit i përket viteve 1820-1830.

 

Objekti është shpallur monument kulture i kategorisë së I-rë në vitin 1948.

 

 

 

Më shumë

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

I kthehen Kishës Orthodhokse Lipsanet e Shën Joan Vladimirit

Dorëzimi i lipsaneve (eshtrave) të Shën Gjon Vladimirit, Mitropolitit të Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit, Imzot Andonit, në Manastirin që mban emrin e shenjtorit, në Shijon të Elbasanit, ishte një ditë e veçantë për besimtarët orthodhoksë. Ky akt, i shoqëruar me një marrëveshje të nënshkruar nga drejtori i Muzeut Kombëtar, Dorian Koçi dhe Imzot Andoni, […]

80 vjet më parë u dha Autoqefalia e Kishës Ortodokse

Më 12 prill u mbushën 80 vjet nga një ngjarje shumë e rëndësishme për komunitetin Orthodhoks të vendit tonë – dhënia e Autoqefalisë nga Patriarkana Ekumenike. Kjo ngjarje e futi Kishën Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë si të barabartë në familjen e Kishave Orthodhokse. Kryepiskopi Anastas, në studimin “Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë nga ditët apostolike […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara