Albanian Profile
e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.

 

Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.

 

Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, në përpjekjet e tyre për t’i rikthyer pronat që ua mori ushtria jugosllave.

 

Ligji special për kthimin e pronave me ullishta në Valdanos të Ulqinit, u votua me 49 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

 

Me këtë ligj, është mbyllur kalvari gati 30-vjeçar i ulqinakëve të cilëve këto prona iu janë marrë në vitin 1978 nga Ushtria e Jugosllavisë.

 

Kthimi i kësaj ullishte në zonën më atraktive të Ulqinit ka qenë një kërkesë politike e shqiptarëve në Mal të Zi dhe me këtë, pas Komunës së Tuzit, shqiptarët e Malit të Zi realizojnë edhe një kërkesë madhore politike në vend.

 

Vendimin e ka përshëndetur kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, i cili përmes një postimi në facebook, ka falënderuar deputetin Nimabegu për punën e tij.

 

“Të nderuar qytetarë,

 

Mbas rikthimit të statusit të Komunës së Tuzit, sot është një ditë e shënuar për të gjithë popullin shqiptar në Mal të Zi.

 

Deputeti jonë në parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu në emër të shqiptarëve si dhe në emër të Listës shqiptare dorëzoj në Kuvend propozimin e ligjit për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.

 

Përgëzoj Gencin, i cili luftoi deri në fund që kjo ditë të vinte dhe toka t’u kthehej pronarëve.

 

Me ketë rast falënderoj  të gjithë deputetetët që votuan dhe përkrahën propozim ligjin për kthimin e ullishtës së  Valdanosit!

 

Më shumë

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë gati 4000 të rinj dhe burra nga Kosova.   Kjo ngjarje tragjike vazhdimisht kujtohet nga shqiptarët në Mal të Zi, kurse këto ditë doli nga shtypi libri i studiuesit Nail Draga “Masakra e Tivarit, […]

Mali i Zi, gjykata rrëzon dënimet për 2 rusë të akuzuar për përfshirje në puçin e dështuar

Një gjykatë malazeze të premten rrëzoi dënimet ndaj dy rusëve dhe 11 personave të tjerë që akuzoheshin për pjesëmarrje në një përpjekje për grusht shteti kundër qeverisë pro-perëndimore në vitin 2016 dhe urdhëroi hapjen e një procesi të ri gjyqësor ndaj tyre.   Gjykata e Apelit tha se vendimi i vitit 2019 ishte […]

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit dhe zyrtarë të tjerë

Policia në Mal të Zi arrestoi kryetarin e Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiç, dhe katër zyrtarë të tjerë lokalë.   Policia nuk ka njoftuar ende zyrtarisht në lidhje me këtë rast, por zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç e konfirmoi informacionin në llogarinë e tij në Twitter.   “Kryetari i Ulqinit dhe degës lokale të Partisë Demokratike […]

Mali i Zi rikthen lëvizjen e lirë, s’ka masa shtesë në kufi

Testi i koronavirusit nuk do të jetë më i detyrueshëm për të hyrë në Mal të Zi.   Ministrja e Shëndetësisë e këtij vendi, Jellena Boroviniç Bojoviç, tha se testi nuk do të jetë i nevojshëm as për shtetasit malazezë, as për të huajt.   Boroviniç Bojoviç tha se do të hiqet edhe ndalesa […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara